Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom – Jerzyk w Dzielnicy Stradom działa w Częstochowie dopiero od kilku lat, a już teraz Częstochowa może pochwalić się największym wsparciem dla tych ptaków. Obecnie organizacja ma w planach założyć 110 budek na jednej z kamienic w alejach.

Więcej o inicjatywie mówi Jace Suchomel, prezes Stowarzyszenia. Będzie to budynek z największą liczbą budek w całej Europie!:

– W środkowej alei jest piękne, boczne, połączone ze sobą kamienice. Na tej wyższej planujemy zamontować 110 budek dla jerzyków. Chcemy zrobić bardzo dużą, stałą i bezpieczną kolonię dla nich w samym centrum miasta. One tę kamienicę wybrały już wcześniej, tylko usadowiły gniazda pod blaszanym dachem. To wywołuje u nas niepokój, gdyż te pary tam obecnie zamieszkują i podczas upałów one mogą nie przeżyć.

Jak wyglądają budki lęgowe dla jerzyków? Suchomel wyjaśnia, że znacznie różnią się od zwyczajnych domków dla ptaków:

– Charakteryzują się bardziej podłużnym i jajowatym wlotem oraz ich obecnością tylko na elewacjach budynków. Z całą pewnością da się zauważyć, że się różnią od zwykłych budek przytwierdzanych do drzew.

Jednak na tym stowarzyszenie nie poprzestaje. Organizacja pomaga bowiem nie tylko jerzykom, ale też innym braciom mniejszym:

– Mamy od paru miesięcy plany powieszenia miejsca spoczynkowe dla miejskich gołębi w mniej więcej samym miejscu co budki dla jerzyków – dokładniej na sąsiedniej kamienicy. To rozwiązanie ułatwi życie gołębiom i mieszkańcom, gdyż to będzie miejsce specjalnie przeznaczone na grupowe zebrania gołębi oraz na wydalenie swoich odchodów, które potem deszcz wyczyści i spuści je do gleby lub kanalizacji nie brudząc przestrzeni miejskiej.

Obecnie jerzyki szykują się do odlotu. Zdaniem Suchomela to wyjątkowe widowisko:

– Za dwa tygodnie będziemy się żegnać z częstochowskimi jerzykami. One odlatują między 5 a 8 sierpnia. Więc nie czujcie się zdziwieni, jak w poniedziałek zobaczycie na niebie licznie jerzyki, a we wtorek po jerzykach nie będzie śladu. Być może zostaną jeszcze niektóre w związku z opóźnionym lęgiem i karmieniem młodych, ale one będą zajęte polowaniem bez okrzykiwania i nawet nie będą zauważalne. Wtedy pozostaje czekać na ich ewentualny powrót do naszego miasta za 9 miesięcy i życzyć jerzykom szczęśliwej podróży. Mamy nadzieję, że one w przyszłym roku pojawi się w naszym mieście.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Jeden osobnik jest w stanie upolować ok. 35 tys. owadów, w tym komarów i meszek. Obecnie Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom -Jerzyk w Dzielnicy Stradom ma na „wychowaniu” ok. 55 młodych jerzyków, które trzeba wyżywić. Dlatego warto wesprzeć zbiórkę, by ptaki mogły przeżyć.

LN

Fot.: Radio Fiat

Skip to content