Fot. gov.pl

8 października o godz. 13.30 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Obecnie w Polsce obowiązują trzy strefy zagrożenia epidemiologicznego. Według zapowiedzi od soboty Warszawa umieszczona zostanie w żółtej strefie obostrzeń, a zaostrzony rygor sanitarny będzie obowiązywał w ponad 100 innych powiatach. Dwa dni temu szef resortu zapowiedział, że od soboty obowiązywać ma zasada „zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających ograniczeń”.

Jak mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, czas pouczeń już się zakończył.

– Każdy, kto nie zastosuje się do tych reguł, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, będzie karany mandatem. Także służby sanitarne będą uczulone na respektowanie nowych zasad. Jeśli w sklepie nie będą przestrzegane nowe warunki, może dojść do jego zamknięcia.

Podczas konferencji prasowej szefa resortu Adama Niedzielskiego oraz Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka, która odbyła się 6 października zapowiedziano, że z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione zostaną jedynie osoby posiadające odpowiedni dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki lub zaświadczenie lekarskie.

– To jest jedno z ustaleń, które powzięliśmy z panem Szymczykiem w trakcie naszej intensywnej współpracy. Pan komendant zadeklarował, że ilość pouczeń w stosunku do mandatów zostanie odwrócona. Teraz podstawowym środkiem reagowania policji będzie wystawianie mandatu. Czas na edukację się zakończył.

Według danych ministerstwa zdrowia, stan na 8 października godz. 10:51, potwierdzono 4280 nowych zakażeń koronawirusem. Od wczoraj z powodu COVID-19 zmarło osiem osób, a kolejnych 68 osób zmarło z powodu współistnienia wirusa z innymi schorzeniami. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 144 osoby. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach mazowieckim – prawie 600 nowych przypadków, małopolskim – prawie 550 zakażeń, i wielkopolskim – ponad 500. W Częstochowie pozytywny wynik testu stwierdzono ogółem u 630 osób.

ABK/IAR

Skip to content