ABC wyborów – co powinieneś wiedzieć o wyborach cz. 4

W związku z zaplanowanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi, Radio Fiat realizuje cykl materiałów informacyjnych, w których przedstawiane są najważniejsze, najbardziej przydatne informacje odnośnie wyborów. Odpowiedzi na stawiane pytania udziela Tomasz Doruchowski, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Częstochowie.

Wiemy, jak przebiega procedura głosowania, jeżeli osobiście udajemy się do Obwodowej Komisji Wyborczej. A co w sytuacji, kiedy wyborca ma z różnych przyczyn utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do lokalu wyborczego? Czy istnieje możliwość upoważnienia kogoś do zagłosowania w naszym imieniu?:
– W tych wyborach istnieje możliwość głosowania przez pełnomocnika dla osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat lub są osobami ze stopniem niepełnosprawności, w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Trzeba odpowiednio wcześniej złożyć wniosek do danego Urzędu Miasta i Gminy. Termin na składanie tych wniosków będzie upływał w dniu 6 października tego roku. I taki specjalny wniosek trzeba złożyć w urzędzie o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Akt pełnomocnictwa sporządzany jest oczywiście przez danego upoważnionego, przez prezydenta, wójta, burmistrza, pracownika danego urzędu, w miejscu zamieszkania danego wyborcy lub też w innym wskazanym miejscu we wniosku. I z takim aktem pełnomocnictwa już w dniu głosowania pełnomocnik pójdzie do lokalu wyborczego i w imieniu tego swojego mocodawcy zagłosuje.

Istnieje również inna metoda głosowania dostępna w określonych przypadkach, pomocna niektórym grupom osób. Chodzi o głosowanie korespondencyjne:
– Głosowanie korespondencyjne jest możliwe tylko w kraju i jest oczywiście również dla wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat lub są wyborcami ze stopniem niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym. Taki zamiar głosowania korespondencyjnego składa się właściwemu komisarzowi wyborczemu do dnia 2 października w formie pisemnej na załączonym na stronie internetowej wniosku.

Mówiąc w skrócie, wyborca otrzymuje pocztą do domu pakiet wyborczy i po wypełnieniu w odpowiedni sposób odsyła na wskazany adres:
– Dokładnie tak. Jest to przesyłka oczywiście bezpłatna. Można umówić się z listonoszem na odbiór np. w następnym dniu po doręczeniu takiego pakietu, spokojnie sobie zagłosować. Będzie instrukcja w jaki sposób zagłosować, żeby był głos ważny. Będzie koperta na karty do głosowania. Będzie również koperta zwrotna, zaadresowana na właściwą Obwodową Komisję Wyborczą, do której trafi taki pakiet Wyborczy.

Zachęcamy słuchaczy Radia Fiat do zapoznania się z poprzednimi odcinkami cyklu ABC wyborów, zamieszczonymi na stronach Radia oraz na stronach naszego portalu informacyjnego czestochowskie24.pl. Zachęcamy również do wysyłania zapytań związanych z wyborami – jeśli chcecie uzyskać wyjaśnienie jakiejś kwestii, piszcie do nas na adres: radio@fiat.fm

Skip to content