Każdego roku 2. maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma ono rozpowszechniać wiedzę o polskiej tożsamości, symbolach narodowych oraz wyrażać szacunek do flagi. Tego dnia w całej Polsce wywieszane są biało- czerwone flagi.

Historyk Mariusz Grzyb tłumaczy, jaką symbolikę mają kolory flagi:

Biały symbolizuje dobro i czystość narodu. Czerwień oznacza dostojeństwo i majestat historycznych władców Rzeczpospolitej. Warto dodać, że nasze barwy narodowe rodziły się w czasie, kiedy nie mieliśmy własnej państwowości.

Historyk zaznacza także różnice między flagą a barwami narodowymi:

Trzeba podkreślić, że barwy narodowe i flaga to nie to samo. Barwy narodowe to dwa kolory – biel i czerwień. Pochodzą one z okresu powstania listopadowego, kiedy to obradujący w Warszawie sejm chciał podarować walczącym nowy sztandar.

Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi wiele krajów m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

PJU

Skip to content