ABC wyborów – co powinieneś wiedzieć o wyborach parlamentarnych cz. 2

W związku z zaplanowanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi, Radio Fiat realizuje cykl materiałów informacyjnych, w których przedstawiane są najważniejsze, najbardziej przydatne informacje odnośnie wyborów. Odpowiedzi na stawiane pytania udziela Tomasz Doruchowski, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Częstochowie.

Jako obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej przysługuje nam czynne i bierne prawo wyborcze. Co to oznacza i jaka jest różnicą między tymi uprawnieniami?:
– Czynne prawo wyborcze mamy w tym momencie, kiedy możemy głosować na poszczególnych kandydatów, na listy kandydatów. Natomiast bierne prawo wyborcze pozwala nam samym stać się kandydatem w poszczególnych wyborach. To jest ukształtowane oczywiście w różny sposób, bo na przykład przy wyborach do Sejmu trzeba mieć ukończone 21 lat, przy wyborach do Senatu 30 lat. Oczywiście po ukończeniu 18 roku życia uzyskujemy czynne prawo wyborcze, jeżeli nie jesteśmy w żaden sposób skazani przez sąd, pozbawieni tego prawa, czy ubezwłasnowolnieni, to korzystamy z tego prawa przez całe życie.

Zanim pójdziemy 15 października do lokalu wyborczego warto sprawdzić, czy na liście wyborców znajduje się nasze nazwisko. Nie jest to procedura trudna, a na pewno dzięki jej przeprowadzeniu unikniemy niespodzianek przy urnie wyborczej:
– Najprościej jest sprawdzić to sobie w danym urzędzie miasta i gminy zwracając się do właściwego gospodarza – wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta – czy figurujemy w Centralnym Rejestrze Wyborców pod tym adresem, pod którym zamieszkujemy. Możemy to zrobić w każdym czasie.Oczywiście, jeżeli mamy stały meldunek, to z urzędu jesteśmy na stałe przypisani do danego stałego obwodu głosowania. Natomiast, jeśli w ciągu swojego życia zmienialiśmy sobie te adresy, gdzieś dopisywaliśmy się nim został wprowadzony Centralny Rejestr Wyborców do różnych stałych rejestrów wyborców, to warto zadbać o to, żebyśmy sobie sprawdzili odpowiednio przed wyborami czy na spisach wyborców się znajdujemy.

Może dojść do takiej sytuacji, że w dniu wyborów będziemy przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, np. będziemy w delegacji służbowej, na urlopie, czy też jako student będziemy w czasie wyborów w innym mieście. Co możemy zrobić, żeby móc zagłosować?:
– Najprostszą rzeczą jest pobranie sobie zaświadczenia o prawie do głosowania. Możemy to zrobić od 1 września do 12 października w każdym dowolnym urzędzie miasta czy gminy na terenie Polski. Z tym dokumentem w dniu głosowania, obojętnie gdzie będziemy przebywać,również za granicą, możemy głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Istnieje też możliwość złożenia wniosku w tym samym terminie, czyli od 1 września do 12 października, o zmianę miejsca głosowania. I wtedy składamy taki wniosek w danym urzędzie miasta i gminy, na terenie którego chcemy zagłosować.

Nawet przebywając za granicą naszego kraju nie tracimy możliwości udziału w wyborach. Na jakiej zasadzie odbywają się wybory dla Polaków przebywających w innych krajach?:
– Właściwie są na takich samych zasadach, natomiast oczywiście komisji obwodowych, które będą przeprowadzać głosowanie za granicą jest dużo mniej niż u nas w kraju. Te komisje będą w odpowiednim czasie powołane, będzie wykaz na stronach Państwowej Komisji Wyborczej, i wtedy w większych miastach za granicą, głównie w ambasadach, czy konsulatach będą utworzone obwody głosowania. Jak wspomniałem, również posiadając takie zaświadczenie o prawie do głosowania można głosować w ten sposób.

Skip to content