„Akademicka Częstochowa” działa już 10 lat

Od 2013 roku w mieście działa program ,,Akademicka Częstochowa”, w ramach którego samorząd przyznaje uczelniom publicznym z terenu Częstochowy dotacje na promocję oraz na działania inwestycyjne. Częstochowa pomaga tworzyć na uczelniach laboratoria, unowocześniać wyposażenie, a także inwestuje w uzupełnienie bazy dydaktycznej. Wspierane jest również tworzenie kierunków, których istnienie ma uzasadnienie z punktu widzenia miejscowej gospodarki.

O „Akademickiej Częstochowie” więcej mówi Anna Tymoszenko – kierownik Centrum Obsługi Inwestora UM Częstochowy:

– To jest takie połączenie trochę i akademickie, i zawodowe. To są dwa projekty, które zostały wchłonięte w program Teraz Lepsza Praca. 2017 roku staraliśmy się to ujednolicić. Nie możemy rozpatrywać szkół technicznych na poziomie średnim już bez kształtowania jakiejś ścieżki kariery i pokazywania młodym ludziom uczelni. I to właśnie robimy. Nie kończymy na uczelni, tylko staramy się iść jeszcze troszeczkę dalej, pokazać im co mogą robić tutaj w mieście, gdzie mogą znaleźć pracę, gdzie mogą zmieniać kwalifikacje ewentualnie? Jakie mają branże dostępne na rynku? Jakich mają pracodawców? Czy chcą pracować u polskich pracodawców? Czy chcą pracować w zagranicznych koncernach czy w przedsiębiorcach międzynarodowych? Jest wybór. Częstochowie.

Anna Di Giusto zawodowo związana z technologiami innowacyjnymi wyjaśniła, w jaki sposób wraz ze swoją firmą promują się w ramach „Akademickiej Częstochowy”:

– Postanowiliśmy zachęceni naszym sukcesem jeżeli chodzi o projekt dla biznesu. Postanowiliśmy skorzystać z tej wiedzy, którą już zdobyliśmy i promować nowe narzędzie, jakim będzie aplikacja dla młodzieży. Aplikacja, która będzie wyposażona w badanie, które pozwoli określić mocne strony młodych osób, ale też sprofilować je, w jakich obszarach tak naprawdę mają pewne predyspozycje, mają zasoby, mają tak zwane potrzeby wewnętrzne, które u nich są silne. Dzięki temu będzie im łatwiej, zapoznając się z takim profilem dotrzeć do tego, co tak naprawdę może być ich ścieżką – i zawodowo, ale też prywatnie. To też w dużym stopniu pokazuje, w jaki sposób sobie z pewnymi rzeczami mogą radzić.

Dzięki programowi ,,Akademicka Częstochowa” dofinansowano m.in. nagrodzonego laurami na prestiżowych międzynarodowych konkursach łazika marsjańskiego zespołu,,PCz Rover Team”, pikniki rodzinne promujące przedmioty ścisłe, a także Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy i Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy działające przy Politechnice Częstochowskiej.

LN

Skip to content