Fot. Radio Fiat

Już po raz trzeci w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie realizowane są warsztaty dla młodzieży szkół średnich. Ich celem jest przeciwdziałanie różnego rodzaju uzależnieniom wśród młodych osób.

Warsztaty są organizowane przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji oraz Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, finansowane przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie. Założeniem działań jest nie tylko aktywizacja młodych ludzi do poszerzenia pasji aktorskich, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problematykę uzależnień oraz wyrażania własnych emocji.

– Tak naprawdę umiejętność odczytywania własnych emocji, czyli bycia szczerym z samym sobą oraz umiejętność nazywania swoich uczuć są podstawą tej profilaktyki. To główny sens realizacji tych warsztatów. To nie jest forma, w której wprost mówimy o uzależnieniach. Profilaktyka polega na tym, by wyposażyć młodych ludzi w umiejętność czytania samego siebie oraz wzmocnić ją w kontakcie interpersonalnym. Młodzi ludzie w celu jak najlepszego odegrania danej roli muszą potrafić odczytywać emocje. Jak najbardziej te warsztaty temu służą – mówiła Barbara Pamuła-Wesołek z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Poza zgłębieniem problematyki uzależnień, będącej istotą przedsięwzięcia, młodzież miała również okazję do pielęgnowania pasji aktorskiej.

– Zawsze się interesowałam aktorstwem. Jak się dowiedziałam, że takie warsztaty są prowadzone w naszym teatrze, to od razu chciałam wziąć w nich udział. Myślę, że sama edukacja o negatywnych skutkach imprezowego środowiska jest bardzo ważna. Używki są bardzo niebezpieczne pod tym względem, bo prowadzą do negatywnych konsekwencji w naszym życiu i otoczeniu: środowisku oraz rodzinie i znajomych. Stąd trzeba o tym mówić, by temu zapobiec – powiedziała Zuzanna Niedbalska, uczennica VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.

 Interesuję się teatrem, sztuką oraz aktorstwem. Wziąłem udział w tych warsztatach, gdyż chciałem doświadczenia czegoś nowego i spróbowania nowych rzeczy. Można spojrzeć na pewne aspekty z innej strony jak i też zrozumieć zdanie innych, co ułatwia rozwinąć myśl – tłumaczył Maciej Nowak z VIII Liceum Samorządowego im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie.

– To jest problem, który spotyka się na co dzień. Znam mnóstwo osób będących w uzależnieniu. Gdy słuchałam wykładów w ramach warsztatów, to nasunęło mi się wiele przemyśleń. Naprawdę te warsztaty bardzo dużo dają – dodała Dominika Dziedzic i uczę się w III LO im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

Pomysł na organizowanie tego typu warsztatów zrodził się cztery lata temu. Celem było stworzenie takiego projektu, który w nietypowy sposób pozwoli zaangażować młodzież do zapoznania się z problematyką uzależnień.

– Chcieliśmy dotrzeć do młodzieży w inny sposób, właśnie poprzez sztukę i grę aktorską, aby ich uświadomić, jak dużym zagrożeniem są uzależnienia i jednocześnie po nie nie sięgali. Gra aktorska jest świetną możliwością pokazania im, jakie problemy się kryją za uzależnieniami. Kiedy muszą zagrać sceny jako osoby uzależnione lub spotykające się w ramach imprezy, podczas których pada propozycja zażycia używki, ćwiczą odmawianie takich propozycji oraz odkrywają, jak trudno jest wyjść takim osobom z uzależnienia oraz jakie mocne emocje są z tym związane – mówił koordynator kampanii, mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Warsztaty rozpoczęły się w środę 16 sierpnia i potrwają do niedzieli. W tym czasie młodzież pod okiem artystów będzie miała okazję poznać tajniki powstawania spektakli oraz gry aktorskiej. Nad koncepcją merytoryczną i organizacją warsztatów czuwa Ewa Oleś, sekretarz literacki teatru. Marta Honzatko, prowadząc warsztat aktorski, będzie sięgać m.in. po teksty literackie dotyczące problematyki uzależnień. Marzena Lamch-Łoniewska przećwiczy z młodzieżą warsztat głosu, natomiast Irmina Sętowska – przedstawi podstawy związane z ćwiczeniem jogi. Zwieńczeniem warsztatów ma być Salon Poezji, w którym wystąpią także warsztatowicze. Ten odbędzie się w październiku w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

BNO

 

Skip to content