Barwy Wolontariatu – rusza kolejna odsłona konkursu

Fot. Dominik Nienartowicz

Centrum Pomocy „Agape” ogłasza kolejną edycję konkursu Barwy Wolontariatu. Do nagrody można zgłaszać wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu oraz grupy wolontariackie aktywnie działające na rzecz pomocy innym.

Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać zarówno organizacje pozarządowe, jak i placówki pomocy społecznej, kultury, oświaty oraz inne podmioty uprawnione do korzystania z pracy wolontariuszy. Zgłoszeń mogą też dokonywać osoby fizyczne. Głównym celem konkursu jest promocja wolontariatu oraz „zarażanie” innych pasją pomagania.

– Już po raz 17. konkurs Barwy Wolontariatu ma na celu przede wszystkim promowanie postawy pomagania, wspierania osób w kryzysach, trudnościach, ale też i wszelkich innych działań w obszarze pożytku publicznego. Wolontariusze angażują się w przedsięwzięcia, które mają na celu ochronę środowiska, czy pomoc zwierzętom (wielu z nich angażuje się w różnych schroniskach, w których znajdują się bezdomne zwierzęta). W tym roku również wystąpiliśmy z podobną inicjatywą, aby wyłonić najaktywniejsze osoby, które pomagały i pomagają w tym roku – wyjaśnił Kazimierz Słobodzian, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape”.

Podobnie, jak miało to miejsce w ubiegłych latach, także i w tym roku nagrody będą przyznawane w jednej z pięciu kategorii.

– W pierwszej kategorii mamy wolontariat młodzieżowy, do 25 roku życia. W drugiej: dla aktywnych zawodowo, czyli dla osób, które pracują i znajdują też czas na pomaganie innym. Chcemy też nagrodzić tych, którzy koordynują i organizują wolontariat, bo to jest bardzo ważne i niezwykle wymagające. Z własnego doświadczenia wiemy, że najlepiej pomaga się w grupie, dlatego też kolejną kategorią jest wolontariat grupowy. Piątą kategorią jest natomiast wolontariat międzynarodowy. Co roku do stowarzyszenia AGAPE, ale też do innych organizacji przyjeżdżają wolontariusze z Włoch i innych krajów Unii Europejskiej, a także spoza. Tych aktywnych wolontariuszy, którzy przyjeżdżają do Częstochowy, aby pomagać innym, też chcemy nagrodzić na naszej gali – dodał prezes „Agape”.

Zgłoszenia można dokonywać do 10 listopada pod adresem Stowarzyszenia przy ul. Piłsudskiego w Częstochowie. Konkurs zwieńczy Gala Wolontariatu, podczas której zostaną uroczyście ogłoszone wyniki. Odbędzie się ona 11 grudnia w Muzeum Pontyfikatu św. Jana Pawła II.

BNO

Skip to content