“Bezpieczny pieszy” – podsumowanie działań

W minioną środę policjanci z częstochowskiej drogówki prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Szczególnym nadzorem zostały objęte rejony przejść dla pieszych. Mundurowi obserwowali zachowania kierowców względem przechodniów w tych miejscach. Także piesi i rowerzyści zostali „wzięci pod lupę”.

Podczas działań policjanci ujawnili 94 wykroczenia. Większość z nich, bo aż 83 popełnionych zostało przez kierowców. W 10 przypadkach przekroczona została prędkość w rejonie przejść dla pieszych. W trakcie działań ujawniono także jednego kierującego, który wyprzedzał inny pojazd na oznakowanym przejściu dla pieszych. Takie wykroczenia są bardzo niebezpieczne. Pieszy, jako Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego w bezpośrednim kontakcie z pojazdem ma zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście ze zdarzenia drogowego cało, tym bardziej, jeśli prędkość jest większa.

W pozostałych sytuacjach kierujący popełnili inne wykroczenia względem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podczas przeprowadzonych kontroli drogowych Policjanci, ujawnili i wyeliminowali z ruchu dwóch kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Mundurowym nie umknęły także wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów. 11 osób nie zachowało się zgodnie z przepisami drogowymi. W większości przypadków sprawcy wykroczeń nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej, a także przekraczali jezdnie w miejscu niedozwolonym. Rowerzyści popełniali wykroczenia polegające na przejeżdżaniu po przejściu dla pieszych. To również poważne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Takie zachowania są niebezpieczne zarówno dla przechodniów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca, chcąc uniknąć potrącenia, może wykonać niebezpieczny dla siebie i innych manewr.

Policjanci w trakcie działań nałożyli 70 mandatów karnych. 21 osób pouczono. Do sądu zostaną skierowane także 3 wnioski o ukaranie.

Przypominamy!
Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze, dlatego będąc kierowcą, nie zapominajmy, że mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściach dla pieszych. Przechodząc przez jezdnię, pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Nie wolno nam wtargnąć na jezdnię, nie upewniając się, że jej bezpiecznie nie pokonamy!

 

Źródło: KMP Częstochowa

Skip to content