W środę, 14 czerwca, w ramach wydarzenia „Parkitka na zdrowie” przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie można było skorzystać z bezpłatnych porad od lekarzy, pielęgniarek, położnych i rehabilitantów. Co więcej, swoje stoiska mieli także doradcy z Narodowego Funduszu Zdrowia, dietetycy czy Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Długosza.

O szczegółach wydarzenia mówi rzecznik prasowy szpitala, Agnieszka Sanojca:

– Chcieliśmy pokazać, jak dużo mają do zaoferowania nie tylko Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie, ale również organizacje, które z nami współpracują. Do współorganizacji zaprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia, który chce przekazać mieszkańcom przydatne informacje na temat profilaktyki. Zaprosiliśmy również Uniwersytet Jana Długosza, konkretnie wydział medyczny, który kształci przyszłych lekarzy i pielęgniarki. Zachęcają oni młodych ludzi do wyboru medycyny, pokazują też, dlaczego warto skorzystać z oferty uczelni. Na specjalnym stoisku, szpitalny Oddział Żywienia przygotował do degustacji różne potrawy. Ma to na celu przybliżyć ofertę szpitala nie tylko dla chorych, ale również da tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o zdrowiu.

Na miejscu była możliwość porozmawiania z dietetykami o diecie w różnych jednostkach chorobowych. Jedno ze stoisk oferowało produkty dla pacjentów, którzy mają problem z niedożywieniem. Szczegóły przedstawia Joanna Hadrian:

– Nasze stoisko jest skierowane do osób, które są niedożywione lub wymagają specjalnej diety przez chorobę lub przebyty zabieg chirurgiczny. Można na nim zapoznać się z produktami ONS. Są one stosowane ze względu na dużą zawartość białka i argininy. Na stoisku dostępne są poradniki żywieniowe i ulotki informacyjne.

Nie zabrakło również przedstawicieli Uniwersytetu Jana Długosza, których można było dopytać o studia medyczne, a na stoisku zobaczyć preparaty anatomiczne. Dlaczego warto wybrać studia medyczne wyjaśnia dr Andrzej Kaśkosz z Collegium Medicum UJD:

– Praca lekarza jest bardzo ciężka i wymagająca. Zawód ten jest obarczony wysokim poziomem stresu. Decydując się na karierę lekarską, decydujemy się na niełatwe życie. Jednakże każdy dzień takiego życia jest przygodą. Lekarz musi dysponować niebywałą wiedzą, ponieważ każdy pacjent to swoista zagadka, na którą lekarz musi jak najszybciej znaleźć rozwiązanie. Charakter lekarza musi być silny, pozwala mu on bowiem na czynienie dobra. Studia medyczne muszą być przemyślaną decyzją, ponieważ wiążą się z poświęceniem.

Jednym ze stoisk, znajdującym się przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie, była kuchnia oferowana przez placówkę pacjentom. Co mogą znaleźć chorzy na talerzach w czasie posiłków, ale też goście wydarzenia „Parkitka na zdrowie”, wyjaśnia Barbara Famuła, kierownik działu żywienia:

– Część rzeczy można spotkać na oddziałach, część przygotowujemy na specjalne okazje. Staramy się stale rozwijać kuchnię. Prowadzimy również stołówkę dla pracowników. Po social mediach krążą zdjęcia szpitalnych posiłków, co jest pozytywnym odzewem. Nie jest perfekcyjnie, ale na pewno jest o wiele lepiej niż w latach poprzednich. W przykładowym menu znajdują się m.in. gulasz afrykański z ciecierzycą i warzywami, tapioka i chia na mleku kokosowym z owocami, a także miniburgery przygotowywane przez nas. Częstować można się również ciastami – leśnym mchem i kopcem kreta.

„Parkitka na zdrowie” to pierwsza taka inicjatywa, zorganizowana przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie. Jak podkreślają władze szpitala – nie będzie to ostatnie wydarzenie. Kolejne zaplanowano na jesień.

Parkitka na zdrowie 2023

Skip to content