BHP – twój przyjaciel przy pracy

construction safety concept

Na pewno większość z nas spotkała się kiedyś z hasłem BHP. Może podczas nauki w szkole, gdzie informowano o zasadach bezpiecznej pracy w pracowni chemicznej, a może podczas szkolenia w zawodzie… Od najmłodszych lat rodzice tłumaczą nam, jakie ryzyko niesie za sobą zabawa w kuchni, nauczyciele zabraniają biegać po szkolnym korytarzu, a pracodawcy każą nosić kask na głowie. Ale zadajmy sobie pytanie: czym jest BHP? Otóż najprościej rzecz ujmując, BHP jest zbiorem pewnych formalnych zasad i reguł, które mają na celu chronić nas przed zagrożeniami płynącymi z otaczającego nas świata.
– Jest to dziedzina zajmująca się bezpieczeństwem, jak również higieną w miejscu pracy. Przestrzeganie przepisów BHP jest bardzo ważne, ponieważ każdy z nas, idąc do prac, chce z niej bezpiecznie wrócić. Żeby móc bezpiecznie wrócić do domu, trzeba się starać – w miarę możliwości – pracować ostrożnie, w zależności oczywiście od wykonywanej branży. Czasem trzeba stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, właściwie się zabezpieczać przed zagrożeniami. Najlepszym przykładem może być branża budownictwa. Każdy z nas, przechadzając się np. Alejami widzi remontowane budynki, przy których są ustawione rusztowania znajdujące się od strony alei. Tego typu zabezpieczenia posiadają na sobie siatkę przeciwodpryskową. Ta asekuracja chroni poruszających się chodnikiem pieszych przed spadnięciem na nich jakichś narzędzi, elektronarzędzi, różnego typu puszek z farbą lub po niej. Oczywiście pracownicy znajdujący się na rusztowaniach również muszą przestrzegać pewnych przepisów i odpowiednio się zabezpieczyć – informuje Kamil Magiera, specjalista ds. Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w jednym z częstochowskich przedsiębiorstw.
Żadna osoba niepowołana, nieposiadająca odpowiednich kompetencji, nie może stawiać w dowolnym miejscu rusztowania. Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie przepisów w miejscu pracy i do czego może prowadzić ich lekceważenie?
– Każdy z nas słyszał na pewno bardzo często o wypadkach w budownictwie, gdzie dochodziło do spadnięcia pracowników z wysokości, zwykle właśnie z rusztowania. W Częstochowie zdarzyło się kilka tego typu wypadków. Jeden z nich miał miejsce w dzielnicy Raków, w okolicach ulicy Mireckiego, gdzie remontowany był jakiś czas temu któryś z tamtejszych bloków. Wówczas jeden z odnawiających budynek pracowników spadł z rusztowania i – niestety – poniósł śmierć na miejscu. Miejsce pracy robotnika nie było w żaden sposób zabezpieczone przed upadkiem z wysokości. Barierki i poręcze ochronne niby były zapewnione na rusztowaniu, które również było ustawione w sposób prawidłowy, jednak fakt, iż poszkodowany znajdował się pod wpływem alkoholu, przyczynił się do tego, że nie udało mu się utrzymać równowagi pomiędzy rusztowaniem a budynkiem, przy którym było ono postawione, dlatego spadając z wysokości drugiego piętra, poniósł śmierć na miejscu – podkreśla Magiera.
Na straży przestrzegania przepisów i zasad BHP w polskich zakładach pracy stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Podstawowe wymagania z zakresu prawa pracy, a dotyczące BHP, zawiera dział X Kodeksu Pracy.

Paulina Izdebska

źródło: foto:  http://bhp-home.pl/

 

Skip to content