Blisko trzystu częstochowskich kierowców straciło prawo jazdy

Policja-720x405

18 maja br. nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących kierowców. Znowelizowanie prawa o ruchu drogowym zaniepokoiło kierowców. Część rozporządzeń związanych z najcięższymi naruszeniami w ruchu drogowym została zmieniona. Zaostrzono sankcje wobec kierujących pojazdami bez uprawnień czy w stanie nietrzeźwości. Ponadto przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h skutkuje utratą prawa jazdy na 3 miesiące – za pierwszym razem. Za jakie jeszcze wykroczenia grozi obecnie – po zmianie przepisów – zatrzymanie prawa jazdy?
– Są to m. in. takie wykroczenia jak: stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, czyli potencjalnie stworzenie zagrożenia innego niż wypadek. Kolejne to niezatrzymanie się do kontroli policyjnej lub nieudzielenie pomocy ofierze wypadku i – oczywiście – za wykroczenie związane z kierowaniem pojazdu po spożyciu alkoholu – informuje Marek Struski, podinspektor z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Rygorystyczne podejście do bezmyślności drogowej skutkuje większą liczbą zatrzymań praw jazdy. Kierowcom, którzy naginają przepisy ruchu drogowego, zdecydowanie łatwiej stracić cenne uprawnienia.
– Od chwili wprowadzenia nowych przepisów zaobserwowano zdecydowanie większą liczbę zatrzymań praw jazdy. W okresie od maja do września ujęto prawie 290 praw jazdy. W 52 przypadkach spowodowane było to przekroczeniem prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, czyli stworzeniem zagrożenia w ruchu. Z kolei za rażące naruszanie przepisów ustawy Prawo u ruchu drogowym – art.135 ust. 1 pkt 2 – zatrzymano 57 praw jazdy. Jednak największą liczbę – aż 141 przypadków – stanowią zatrzymania związane z kierowaniem pojazdem po spożyciu alkoholu – podkreśla Marek Struski.
Jak widać, wciąż najwięcej powodów do zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami dają kierowcy znajdujący się w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do niego. Celem znowelizowanych przepisów jest jednak powstrzymanie tej niebezpiecznej fali. Warto zaznaczyć, że zawsze wszystko zależy – w największej mierze – od samych kierowców i ich podejścia do bezpieczeństwa na drodze, gdyż przepisy stale mogą się zmieniać.

Paulina Izdebska

źródło: fot: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Skip to content