W środę, 21 czerwca w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbyła się konferencja pt. „Budowanie suwerenności technologicznej Polski”. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który również brał udział w spotkaniu.

Przed rozpoczęciem konferencji do wszystkich zebranych przemówił abp Wacław Depo, który zaznaczył jak ważne w dzisiejszym świecie jest bezpieczeństwo suwerenności technologicznej, a najważniejsze są trzy punkty:

– Od strony bezpieczeństwa i suwerenności technologicznej rozumiemy, że chodzi o trzy ważne pojęcia: pamięć, czyli to kim jesteśmy, suwerenność, z którym wiąże się bezpieczeństwo, a także tożsamość – każde pokolenie ma za zadanie nie utracić świadomości o korzeniach. Trzeba wiedzieć, jaka jest nasza odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość. W duchu św. Jana Pawła II życzę, aby przyłożenie swojego ucha do Matki Bożej Częstochowskiej było mocą i siłą duchową,. Tą siłą mamy dzielić się z tymi, którzy podlegają naszej odpowiedzialności i naszej drodze.

– Przede wszystkim powinniśmy wyjść od słowa suwerenność, czyli samowładność i całowładność – powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski:

– Suweren, czyli naród w republice, powinien sprawować władzę nad sprawami dotyczącymi kraju. Aby tak się działo, należy zapewnić niezbędne narzędzia,w tym technologiczne. Jeśli będziemy polegać na narzędziach dostarczanych przez inne kraje i obce korporacje, trudno będzie mówić o suwerenności. Powinniśmy budować własne technologie, ponieważ mamy wiele talentu, zasoby, a także spółki skarbu państwa, będące elementem budowy polityki rozwojowej. Wspierają one rozwój technologiczny w każdym aspekcie. Rewolucja cyfrowa w której się obecnie znajdujemy, stwarza zarówno szanse, jak i zagrożenia.

Tematy związane z suwerennością są ważne każdego dnia i należy je poruszać i pokazywać jaki mają wpływ na to, co się dzieje w Polsce i na świecie – powiedział prowadzący debatę Maksymilian Wysocki, dziennikarz, redaktor zarządzającym portalem wGospodarce.pl:

– Szczególnie dziś, tematy związane z suwerennością są bardzo ważne, ponieważ na każdym kroku próbuje si ę nam tę suwerenność odebrać. Mamy do czynienia z federalizacją Unii Europejskiej, a także procesami globalnymi na poziomie rynku, które skutkują zmniejszaniem się suwerenności w Internecie. Właśnie tam, odbywa się dyskurs publiczny, tam kształtują się postawy, a także prowadzone są działania wojenne. Trzeba pilnować tej suwerenności, zabezpieczać dane. Musimy wiedzieć, komu te dane powierzamy. Będziemy dziś szukali odpowiedzi na te nurtujące zagadnienia.

Jeśli już mówimy o bezpieczeństwie, a szczególnie o suwerenności technologicznej, to nie mogło zabraknąć na konferencji przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej. Z ramienia resortu w spotkaniu wziął udział płk. Mariusz Chmielewski:

– To ważny temat, szczególnie dla dowództwa komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To kluczowy element, na który patrzymy podczas budowy rozwiązań na potrzeby Sił Zbrojnych, a także Ministerstwa Obrony Narodowej. Budowa systemów obronnych wymaga władania nad technologią. Każdy element, nawet w systemie niejawnym, musi spełnić kryteria, które my jesteśmy w stanie audytować i rozliczyć. Musimy wiedzieć wszystko, co dzieje się w tych sprzętach.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Instytutów Mediów oraz Tygodnik Katolicki Niedziela. Patronami medialnymi konferencji były: Radio Fiat, Radio Jasna Góra oraz portal internetowy niedziela.pl.

Budowanie suwerenności technologicznej Polski

Skip to content