Co podać na stół na dziecięcym przyjęciu?

dziecko-za-wiki

To pytanie trapi chyba większość rodziców. Jedni tradycyjnie pieką różne rodzaje ciast i ciasteczek, inni kupują wszystko w sklepie, a jeszcze inni przygotowują kolorowe smakołyki. Jakie przekąski pojawiają się na stołach maluchów?

– To zależy tak naprawdę od wychowania czy też od nawyków żywieniowych danej rodziny – mówi Daria Dębska, animatorka zabaw dla dzieci. – U jednych są np. chipsy, paluszki, jakieś cukiereczki, ciasteczka, natomiast inni rodzice preferują bardziej zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie, więc tutaj pojawią się np. sałatka owocowa czy szaszłyki owocowe i lemoniady na orzeźwienie Przyjęcie w całkowicie innym klimacie, jeżeli chodzi o zdrowe żywienie i przekąski dla najmłodszych na lato podczas urodzin.

Przygotowując latem posiłki dla dzieci, pamiętajmy, by produkty były świeże i podawajmy je od razu po przygotowaniu. Podczas zabawy dzieci często zapominają o jedzeniu. Łatwiej więc będzie maluchowi sięgnąć po kilka kęsów, niż siąść do stołu i zjeść „porządny” posiłek. Unikajmy gotowych potraw i produktów z długim terminem przydatności do spożycia, które są pełne konserwantów i sztucznych dodatków. Trwa sezon na owoce i warzywa, korzystajmy więc z darów ogrodu. Najlepiej jeść je surowe, oczywiście umyte. Świeże warzywa szybko się gotują, więc różne zupy czy apetyczne kawałki gotowanych jarzyn łatwo przygotujemy sami.

Aby zachęcić dzieci do posiłku, starajmy się, by jedzenie było kolorowe i ładnie podane. Warto poświęcić więcej czasu, by na przyjęcie przygotować np. deserki w przezroczystych pucharkach, wypełnionych kolorowymi owocami i polanych serkiem. W Internecie można znaleźć mnóstwo porad i przepisów na bardzo proste, szybkie i efektowne przekąski. Nie „idźmy na łatwiznę” i nie serwujmy naszym pociechom chipsów, popcornu, cukierków i napojów gazowanych! Nie urządzajmy urodzin naszemu dziecku w fast-foodzie! To utrwala złe nawyki żywieniowe. Usprawiedliwianie się, że to tylko raz na jakiś czas, bo to specjalna okazja, utrwali w dziecku przekonanie, że takie produkty są wyjątkowe i dobre, i będzie kojarzyło fast-food i chipsy z prezentem lub nagrodą. Zamiast chipsów przygotujmy np. kulki z ryżu preparowanego lub ciasteczka owsiane, a na orzeźwienie – zamiast wysokosłodzonych napojów gazowanych przyrządźmy lemoniadę i soki owocowe. Zamiast kupować w suermarkecie ciastka, usmażmy racuszki. Dbajmy o zdrowie naszych pociech od małego i kształtujmy w nich właściwe podejście do tak pozornie prozaicznej czynności, jak jedzenie.

AD

Skip to content