Kampania „Pozytywnie zakręceni w Cyberprzestrzeni” jest skierowana przeciwko coraz bardziej powszechnemu zjawisku, jakim jest hejt internetowy. W środę 4 marca w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia w Częstochowie miała miejsce prelekcja skierowana do pedagogów z różnych szkół mówiąca o cyberprzemocy.
Projekt ma charakter profilaktyczny i organizowany jest przez Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oraz Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Hejt jest jedną z form cyberprzemocy.
– Najnowsze badania opublikowane w listopadzie 2019 roku pokazują, że z hejtem zetknęło się prawie 77% dzieci i młodzieży w szkołach. Padły one ofiarą albo są świadkami cyberprzemocy. Jak ważne jest dotarcie do takich osób, świadczy fakt, że nie zawsze chcą one przyznać się do bycia ofiarami takiej przemocy. Boją się wyśmiewania ze strony agresorów lub znajomych – podkreślił mł. asp. Daniel Zych.
Policjanci z częstochowskiej policji często spotykają się z sytuacjami związanymi z hejtem i cyberprzemocą.
– Takie zdarzenia mają miejsce na terenie Częstochowy i powiatu. Jeżdżąc do szkół na różne prelekcje, spotykamy się z osobami, które zgłaszają się do nas i informują, że same padły ofiarą hejtu. Kampania jest o tyle przydatna, że możemy do takich osób dotrzeć. Mogą one dowiedzieć się, jak skontaktować się z osobami, które mogą mi pomóc – mówił sierż. sztab. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
W ramach projektu „Pozytywnie zakręceni w Cyberprzestrzeni” zaplanowany jest cykl spotkań z uczniami szkół podstawowych pod nazwą „Czwartki z cybermocą”. Spotkania te potrwają do maja i zakończone zostaną konferencją podsumowującą cykl spotkań z młodzieżą.
BNO