Częstochowa straciła pozycje lidera – czy zasłużenie?

Częstochowa to najprzyjaźniejsze miasto dla kierowców w kategorii miast poniżej 300 tys. mieszkańców! Tak wynikało z rankingu przygotowanego przez firmę Oponeo.pl i Yanosik, w których brało udział dziewiętnaście miast z całej Polski. Szkoda, że były to wyniki z roku 2022. W aktualnym rankingu nasze miasto straciło pozycję lidera na rzecz… Sosnowca!

Zdziwienie może budzić fakt, że Częstochowa przez dwa lata z rzędu zdobywała pozycję lidera rankingu. Wpływ na to miały m.in. relatywnie niskie ceny paliw oraz ubezpieczeń. Jednak obecnie trwające prace skutecznie odebrały miastu palmę pierwszeństwa. Sprawę komentuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM: – W rankingu miast przyjaznych kierowcom na przestrzeni lat Częstochowa była na różnych pozycjach, ale z reguły utrzymuje się w czołówce. Miejsce 2 uzyskane w ostatnim czasie to ciągle bardzo dobry wynik. To świadczy to o umiarkowanych cenach parkowania, ubezpieczenia, paliw, wymiany opon, a także dużej sprawności przejazdu przez miasto i dostępie do stacji ładowania samochodów elektrycznych. Warto podkreślić, że tych stacji jest coraz więcej dzięki przyjęciu miejskiego planu zgodnego z ustawą o elektromobilności oraz jego sukcesywnej realizacji. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że są w mieście ludzie i środowiska, dla których takie rankingi miast przyjaznych kierowcom nie cieszą. To wynika z tego, że są rzecznikami większego ograniczenia obecności samochodów w mieście, zwłaszcza w ich centrach na rzecz tworzenia stref bez samochodów lub wyłącznie z ekologicznym transportem publicznym.

Ranking został opracowany przez sklep internetowy Oponeo we współpracy z Yanosikiem. O to, dlaczego nasze miasto przegrało z Sosnowcem, mówi Sebatien Nowicki, specjalista ds. marketingu z Oponeo.pl, współtwórca zestawienia: – Jeśli chodzi o Częstochowę to bardzo dobrze funkcjonuje parkowanie. W temacie kolizji jest miastem bezpiecznym. To, co spowodowało, że Częstochowa musiała ustąpić to ceny paliwa. Na tle konkurencji Częstochowa dużo gorzej wypada w tym obszarze. Ceny zmiany opon też wypadają gorzej od innych polskich miast. Jednak ma też swoje zalety, na przykład oceny OC najlepiej wypadają na tle konkurencji. W obszarze elektromobilności, czyli stacji ładowania samochodów elektrycznych to Częstochowa znajduje się w połowie stawki. Tak duży spadek w porównaniu do poprzedniego rankingu wynika z tego, że wiele polskich miast jak Sosnowiec w końcu zaczęło więcej inwestować w tym obszarze.

Jednak w jaki sposób oceniane są miasta? Jakimi kryteriami kierują się sędziowie? Wyjaśniają współorganizatorzy rankingu: – Zasada jest taka, że porównujemy dane z 2023 roku wobec roku poprzedniego. Więc ranking jest publikowany co roku. Bazujemy na cenach paliw, ubezpieczeń, parkowania, prędkości jazdy czy takich rozwiązaniach jak park & go czy park & ride.

Mieszkańcy Częstochowy również postanowili wyrazić, co sądzą na temat wyników rankingu. Ich zdaniem, spadek jest słuszny: – Są korki. Często ludzie spóźniają się do pracy. Wszystko przez nawał samochodów i małą drożność.

– Jeżeli chodzi o sygnalizację świetlną i ruch pojazdów mechanicznych bardzo fajnym rozwiązaniem są liczniki na światłach, które powinny być na wszystkich skrzyżowaniach w mieście. Obecny stan jest niewystarczający. Byłem w wielu polskich miastach i z całą pewnością Częstochowa nie znajduje się w TOP liście najlepiej skomunikowanych miast w Polsce.

– Cały czas jeżdżę i widzę, że nie jeździ się po mieście dobrze. Jak kilka dni temu się o tym dowiedziałam to byłam w szoku. Jeśli Częstochowa jest w czołówce rankingu miast przyjaznym kierowcom to naprawdę nie wiem, jak to wygląda w innych miastach.

Zarówno ranking wszystkich miast, jak i szczegółowy raport dot. wyników Częstochowy znajduje się na stronie Oponeo.pl

Skip to content