Częstochowska pomoc dla Ukraińców

W związku z rozpoczęciem przez Rosję działań wojennych na terenie Ukrainy wiele polskich miast solidaryzuje się z poszkodowanymi, oferując różne formy wsparcia. W inicjatywę pomocy Ukraińcom włącza się również Częstochowa.

Starosta częstochowski Krzysztof Smela przyjął informacje w zakresie zaplecza sprzętowego oraz bazy noclegowej na wypadek pojawienia się fali uchodźców. – Mając świadomość, że wojna dotyka cywili, deklarujemy nasze wsparcie dla Ukrainy – mówi Michał Dzwonnik z Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie:

– Służby starosty częstochowskiego są w stałej gotowości, pracują i przygotowują szczegółowe plany działania dostosowane do dynamiki sytuacji. W trakcie sesji rady powiatu częstochowskiego rada poprzez aklamację przyjęła stanowisko wyrażające stanowczy sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że powiat częstochowski od wielu lat prowadzi współpracę zagraniczną z ukraińskimi samorządami.

Stosowne oświadczenie Starosty Powiatowego Krzysztofa Smeli udostępnione jest na stronie www.czestochowa.powiat.pl oraz na profilach powiatu częstochowskiego w mediach społecznościowych.

Od 28 lutego godz. 7.30, z myślą o osobach pochodzenia ukraińskiego, rozpoczęta zostanie działalność punktu informacyjno-pomocowego w budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona. Więcej na ten temat mówi Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. równych szans:

– Będzie można się dowiedzieć, jak skorzystać z pomocy prawnej czy psychologicznej. Aby jak najlepiej pomóc, monitorujemy też na bieżąco komunikaty rządowe. Będziemy starali się więc odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania. Na miejscu dostępna będzie osoba mówiąca po ukraińsku. Urzędnicy będą odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania na terenie Częstochowy – z jakiej pomocy, kto i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać np. w MOPS.

Szczegóły dotyczące pomocy psychologicznej dla uchodźców w mieście przybliża natomiast Małgorzata Krakowska, wicedyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie:

– W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i ogłoszonym tam stanem wojny Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oferują pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie miasta Częstochowy. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się telefonicznie do poradni wchodzących w skład ZPP-P celem umówienia konsultacji i wsparcia. Oferujemy pomoc zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Można dzwonić na następujące numery telefonów:

ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa
ul. Marysia 93 B
Tel. (34) 361-94-34/533-300-966

ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa
ul. Kosmowskiej 5
Tel. (34) 362-24-24/739-212-739

ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa
ul. Łukasińskiego 40 (możliwość konsultacji w języku ukraińskim)
Tel. (34) 363-25-50/533-300-136

Przypomnijmy też, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło wojewodom zbadanie możliwości zakwaterowania potencjalnych uchodźców. Wojewodowie rozsyłali więc do poszczególnych gmin stosowne zapytania w tym temacie. Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj, zapytanie wojewody śląskiego dotyczyło miejsc, umożliwiających zbiorowe zakwaterowanie z dostępem do węzłów sanitarnych i zaplecza kulinarnego:

– W odpowiedzi Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przekazał listę podmiotów z terenu miasta, które zgłosiły możliwość zakwaterowania cudzoziemców w wypadku takiej potrzeby. Wskazano w sumie 13 lokalizacji, posiadających miejsca hotelowe i noclegowe, które dysponują liczbą ponad 1 100 miejsc. Taka ilość miejsc byłaby więc możliwa do wykorzystania.

O gotowości na przyjęcie potencjalnych uchodźców informuje także Zakon Ojców Paulinów. Osoby uciekające przed rosyjską inwazją będą mogły znaleźć schronienie w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Pisaliśmy o tym tutaj.

Pomoc dla uchodźców świadczona będzie również przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Mówi dyrektor instytucji ks. Marek Bator:

– Właśnie skończyły się konsultacje Caritas Polska z diecezjalnymi Caritas, dotyczące sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej oraz zmierzających w stronę Polski uchodźców. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej także deklarowała pomoc dla tych osób. Chcemy uruchomić w Częstochowie punkt, który obsługiwałby uchodźców. Chodzi o pokierowanie ich, wskazanie gdzie mogą znaleźć bezpieczne miejsce zatrzymania się. W tym celu poszukujemy wolontariuszy, którzy znają język ukraiński.

Częstochowska Caritas apeluje też do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie na rzecz uchodźców z Ukrainy śpiworów, koców, szamponów, past i szczoteczek do zębów. Produkty te przywozić można do magazynu Caritas przy ul. Ogrodowej w Częstochowie lub też do jej siedziby przy ul. Staszica 14.

26 lutego, w godz. 9.00-16.00, odbędzie się natomiast zbiórka darów, które przynosić można do Towarzystwa Patriotycznego Kresy przy ul. Brzeźnickiej 59 oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 3.

ABK

Skip to content