Częstochowski sanepid przedstawił stan sanitarny Częstochowy w 2022 roku

Częstochowski sanepid przeprowadził w ubiegłym roku blisko 4,5 tys. kontroli lub wizytacji obiektów pod kątem sanitarno-epidemicznym.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie realizowała w 2022 r. czynności kontrolne, wykonywała badania i pomiary środowiskowe, analizy laboratoryjne, prowadziła działalność przeciwepidemiczną oraz inicjowała i organizowała działalność z zakresu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej.
Sanepid nadzorował warunki higieny środowiska, pracy, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji, a także produkcji, magazynowania i sprzedaży żywności, kosmetyków, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Kontrolował również sytuację higieniczno-sanitarną w placówkach ochrony zdrowia i obiektach użyteczności publicznej.
W 2022 r. kontynuowano m.in. działania przeciwepidemiczne w związku z trwającym od marca 2020 r. stanem epidemii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Nadzór nad obiektami odnosił się również do przestrzegania obowiązujących zasad uregulowanych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Ogółem w minionym roku pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie znajdowało się 5 tys.109 obiektów usytuowanych na terenie miasta.
W ramach zapobiegawczego oraz bieżącego nadzoru sanitarnego przeprowadzono łącznie 4464 kontrole lub wizytacje, wydano 457 decyzji merytorycznych oraz 1663 decyzje płatnicze.
W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości sanitarnych nałożono 119 mandatów, wydano też 6 decyzji o nałożeniu kary pieniężnej za nieprzestrzeganie obowiązku odbycia kwarantanny lub izolacji.
W 2022 r. Sanepid odnotował 12,7 tys. przypadków zachorowań na choroby zakaźne (spadek o 23,4% w porównaniu z 2021 r.), z czego hospitalizowano 974 osoby (w tym 499 z powodu Covid-19). Łącznie przypadków Covida było 10661, a dominującym wariantem koronawirusa w minionym roku okazał się Omikron.
Najczęstszą choroba zakaźną wśród dzieci była ospa wietrzna (1066 przypadków).
Obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi dla osób w wieku od 0 do 19 roku życia – objętych było 37 748 osób. Rodzice 570 dzieci uchylali w minionym roku od szczepień ochronnych (w 2021 r. było to 520 osób).
W obiektach żywnościowo-żywieniowych Sanepid przeprowadził w 2022 r. 1790 kontroli i rekontroli sanitarnych.

źródło: UM Częstochowy

Skip to content