Czternasta emerytura nie dla wszystkich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie będzie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku.

Tzw. czternastka trafi do klientów ZUS-u wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

– Czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Wysokość czternastej emerytury, co do zasady, wynosi 1250,88 zł. Nie wszyscy otrzymają ją w pełnej kwocie – przypomniała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zgodnie z przepisami pełną kwotę „czternastki” otrzymają osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają wypłatę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

– Zatem jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3000 zł, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie pomniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł. Co ważne – osoba, której kwota emerytury, bądź renty przekroczy 4150,88 zł brutto, nie będzie miała czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku, czy też nie – dodała Beata Kopczyńska.

Warto również dodać, że z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

BNO

Skip to content