Dawna siedziba ubecji pójdzie pod młotek?

Czerwony gmach przy ulicy Popiełuszki, ponury symbol minionej epoki czerwonego terroru. Dawna siedziba Urzędu Bezpieczeństwa z czasów PRL-u, od lat pozostaje nieużytkowanym zabytkiem, powoli niszczejąc. Miasto nie mając pomysłu na zagospodarowanie tej charakterystycznej przestrzeni, postanowiło pozbyć się działki. Miejscy urzędnicy chcą oddać gmach w ręce Skarbu Państwa na zasadzie barteru. Ceną mają być niezabudowane działki przy ulicach Leśnej i Cienistej.

Przez lata kompleks przy ul. Popiełuszki służył jako siedziba Miejskiego Zarządu Dróg, lecz po jej przeniesieniu budynek pozostał opuszczony. Niedawno wśród polityków pojawił się pomysł, aby otworzyć w nim muzeum poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Częstochowa nie posiadając odpowiednich środków, postanowiła złożyć wojewodzie śląskiemu ofertę wymiany. Dawna siedziba ubecji w zamian za dwie niewykorzystywane działki w dzielnicy Dźbów. Więcej o tym pomyśle mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego UM: – W ślad za medialnymi doniesieniami dotyczącymi planów powołania w Częstochowie nowej instytucji Centrum Pamięć i Wolność, której siedziba jest wstępnie planowana w powojennej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa, w której później funkcjonował m.in. Miejski Zarząd Dróg i Transportu, miasto poinformowało wojewodę śląskiego o woli wniesienia pod obrady Rady Miasta uchwały w sprawie wyrażenia zgody na potencjalną zamianę nieruchomości między miastem a skarbem państwa. Na wrześniowej sesji Rady Miasta taka uchwała została przegłosowana.

Miejscy urzędnicy zapewniają, że decyzja wymiany gmachu na dwie niezabudowane działki, podyktowana jest kwestiami inwestycyjnymi. Częstochowa na tym barterze ma jedynie zarobić: – Są to działki o łącznej powierzchni co ponad 3 ha. Miasto jest zainteresowane ich pozyskaniem, ze względów na plany inwestycyjne, ponieważ teren znajduje się blisko obwodnicy autostradowej miasta.  Nieruchomość miasta jest zagospodarowana, zabudowana wspomnianą dwuskrzydłową trzykondygnacyjną kamienicą. Budynek kilka lat temu został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Częstochowy, działka leży na terenie zabudowy śródmiejskiej, mieszkaniowo-usługowej. Działki Skarbu Państwa są niezagospodarowane i stanowią potencjalne rozszerzenie terenów inwestycyjnych. To grunty nadające się pod działalność produkcyjną, a także część drogową dającą możliwość komunikacji tego terenu od strony ulicy Leśnej na etapie tworzenia infrastruktury dla potencjalnych inwestorów.

Czy jest to opłacalne z punktu widzenia budżetu miasta? Włodzimierz Tutaj informuje, że wbrew pozorom budynek przy ul. Popiełuszki posiada podobną cenę sprzedaży, co działki przy ulicach Leśnej i Cienistej: – Wartości nieruchomości miasta i Skarbu Państwa zgodnie z wyceną są na bardzo podobnym poziomie wynoszącym nieco ponad 2 miliony siedemset tysięcy złotych. Obecnie miasto w ślad za wcześniejszym wystąpieniem oraz uchwałą rady miasta, jest na etapie finalizacji technicznego wniosku o zamianę działek.

Wiele wskazuje na to, że dawna siedziba Urzędu Bezpieczeństwa znajdzie nowe zastosowanie. W miejsce kaźni powstanie muzeum poświęcone bohaterom walczącym z komunistycznym reżimem. Jednak decyzja nadal znajduje się po stronie władz województwa. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Skip to content