PL BIEGANSKIEGO 1

Po listopadowym głosowaniu na projekty w budżecie obywatelskim trzeba się spodziewać zmian w samym centrum miasta. Mieszkańcy wybrali. Dwa projekty obejmują Plac Biegańskiego przy al. NMP, który zaledwie kilka lat temu podlegał przebudowie. Tamta inwestycja była kosztowna.

Dwa projekty, które uzyskały poparcie w budżecie obywatelskim, to „Drzewa z ławkami na Placu Biegańskiego” opiewający na kwotę 49 tys. 425 zł i „Ogród Publiczny”, którego koszt to 24 tys. 300 zł. Pierwszy projekt zakłada ustawienie dziesięciu drzew w wysokości 4-5 metrów w donicach oraz pięciu ławek bez oparć. Nie będą to elementy stałe. Drugi projekt natomiast szczegółowo opisuje powstanie ogrodu jako miejsca spotykania się częstochowian. Wymaga to m.in. zakupu skrzyń, folii, doniczek, ziemi, ławek oraz stołów. W planie nie brakuje także narzędzi ogrodniczych. Szczegóły będą w przyszłości konsultowane z pomysłodawcami.

Projekt rewitalizacji al. NMP, nie tylko Placu Biegańskiego, zakończył się w 2013 r. i kosztował ponad 57 mln zł, z czego niecałe 31 mln pochodziło z funduszy unijnych. Był realizowany przez trzy lata. Dotyczył I i II Alei. Celem projektu były m.in. nowa organizacja przestrzeni miejskiej i uspokojenie ruchu samochodowego. Jednym z efektów jest wrażenie pustki, jakie ma niejeden mieszkaniec oglądający Plac Biegańskiego.

Oba projekty zostaną sfinansowane z puli dzielnicowej budżetu partycypacyjnego. Pierwszy z projektów przebudowy Placu Biegańskiego uzyskał 701 głosów poparcia, za drugim opowiedziało się 406 mieszkańców Śródmieścia. Zgodnie z założeniami budżetu obywatelskiego, projekt wybrany w obecnym roku zostanie zrealizowany w przyszłym.

Krzysztof Rygalik

Skip to content