Pokaz, zorganizowany przez Klasztor Jasnogórski, odbył się z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przed emisją natomiast miało miejsce spotkanie z udziałem twórców filmu.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to polsko-brytyjski dramat wojenny z 2018 roku w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, według scenariusza w oparciu o wątki z powieści Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Premiera filmu miała miejsce 31 sierpnia 2018 r.

Jako dziecko czytałem lekturę “Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera i to wielokrotnie. Kiedyś byłem marynarzem, pływałem po morzach, zwiedzałem różne kraje, ale też już wtedy interesowałem się filmem i wymieniałem kopie filmowe. Zawsze marzyłem żeby zrobić ten film i jakoś przeznaczenie sprawiło, że doszło do powstania tego filmu. Zadedykowałem go mojej mamie, która odeszła kilka lat temu, ale zawsze sympatyzowała żeby ten film powstał. Potem pomimo wielkich trudności, to jakieś siły nadprzyrodzone pomogły mi w tym, aby to marzenie ziścić. W tej chwili obejrzało go półtora miliona ludzi w kinach w Polsce i oglądają go również na całym świecie. To co nas jednoczy to jest religia i to, co zjednoczyło Polaków żebyśmy byli dzisiaj wolnym krajem to była wiara. Bóg nas zjednoczył, a Matka Boska nam pomogła. Film nieprzypadkowo jest tutaj i ma on jakąś misję do spełnienia – mówi scenarzysta i producent filmu, Jacek Samojłowicz.

W spotkaniu brał udział jeden z aktorów grających w filmie, Aleksander Wróbel. Wcielił się on w postać Jana Kazimierza Daszewskiego:

Jako młody aktor, oczywiście chodzę na castingi, no i mogę powiedzieć, że wreszcie mi się udało – dostałem wymarzoną rolę. Dzięki niej zdobyłem doświadczenie u boku starszych kolegów, które procentuje i życzę sobie żeby jeszcze bardziej zaprocentowało w przyszłości. Miałem okazję poznać rodzinę mojego filmowego bohatera, państwa Daszewskich w Londynie i wraz z producentem filmu, panem Samojłowiczem udało mi się dwukrotnie z nimi rozmawiać. Było to bardzo emocjonujące przeżycie, bo miałem dostęp do kronik rodzinnych, zdjęć i dzięki temu mogłem się dowiedzieć jakim był człowiekiem. Myślę, że to doświadczenie pozwoliło mi wykreować tę rolę najlepiej jak potrafiłem.

Podczas pokazu Muzeum Dywizjonu 303 zaprezentowało mundury użyte w filmie. Ważną informacją jest to, że pokaz zostanie powtórzony 12 listopada o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content