Nie da się ukryć, że w naszych czasach technologia prężnie się rozwija. Niestety wraz z nowymi udogodnieniami pojawiają się nowe niebezpieczeństwa. Komputery to urządzenia, z którymi wielu z nas ma do czynienia na co dzień. Jednak nie wszyscy myślą o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przeglądania ulubionych stron internetowych. Właśnie dlatego 12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera!

W internecie każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Jedni czytają poradniki modowe, inni oglądają wydarzenia sportowe. Nie wszystkie treści są jednak bezpieczne. W sieci jest wiele osób czekających na nasz chwilowy brak uwagi, który może zostać wykorzystany. By czuć się bezpiecznym, trzeba znać kilka zasad poruszania się po internecie. Lecz co można do nich zaliczyć? Na to pytanie odpowiada podkom. Sabina Chyra-Giereś oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach:

W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z otwieraniem nieznanych linków czy załączników do maili. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Należy też pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko, co piszemy i publikujemy, zostaję w sieci przez długi czas, dlatego należy przemyśleć wszystkie wpisy umieszczane w internecie. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć i tak, jak w życiu codziennym, należy odnosić się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk i zastraszania.

Internet to miejsce, w którym swobodnie się poruszamy. Znając podstawy bezpieczeństwa w sieci, możemy być przeważnie spokojni o nasze dane. Dlaczego jednak zdarza nam się być podatnym na internetowe oszustwa? Jak tłumaczy Informatyk Patryk Hoffmann-Guzik, częstym powodem jest brak edukacji:

Internet to medium porównywalne do telewizji, lub gazet. Zagrożenia w każdym z nich są bardzo podobne. Problem jednak tkwi w edukacji, a raczej jej braku. Nigdzie na żadnym etapie nauki, nie ma przedmiotów uczących umiejętności oceny informacji, z jakimi mamy styczność. Kolejnym powodem jest pazerność. Bardzo łatwo nam uwierzyć w niemożliwe sytuacje. Przykładowo gdy szukamy konkretnego produktu i znajdujemy go w okazyjnej cenie, chcemy go jak najszybciej kupić. Nie jest to najlepsza decyzja, gdyż często po takim zakupie dostajemy coś innego w gorszej jakości. Powinniśmy sprawdzać strony internetowe, w których kupujemy, ponieważ bez tego możemy zostać oszukani, lub w gorszym przypadku okradzeni z dostępu do naszych kont bankowych.

W sieci pomimo wszystko powinniśmy być czujni. Nigdy nie wiemy, czy osoba, z którą piszemy, nie ma wobec nas złych zamiarów. Tyczy się to również niektórych treści przedstawianych w internecie. Mogą one być fałszywe i wprowadzać nas w błąd. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, by do tego nie dopuścić?

Moim zdaniem szczególną uwagę należy zwrócić na wątek edukacji. Musimy nauczyć się określać, gdzie tak w zasadzie jesteśmy i jakie treści są pokazywane nam w miejscu, w jakim się znaleźliśmy. Jeżeli jesteśmy na przykład na portalu ogłoszeniowym, sprawdźmy, czy link nie ma w sobie podejrzanych dopisków. Jeżeli jesteśmy na stronie dowolnego medium, ocenimy czy nie ma interesu w przekazywaniu nam danych treści w konkretnym świetle. Umiejąc to będziemy w stanie odsiać zdecydowaną większość znanych i nieznanych zagrożeń, jakie czekają na nas w sieci i nie tylko.

Komputery to nie tylko urządzenia, na które możemy zainfekować złośliwym wirusem lub przeczytać fałszywe informacje. To też udogodnienie, które pozwala nam na rozwój. Tyczy się to szczególnie młodzieży. I tu pojawia się pytanie, czy młodzi użytkownicy sieci wiedzą, jak należy się zachować w internecie, by być bezpiecznym? Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy:

Jak się jest młodszym, to na pewno rodzic musi jakoś wpłynąć na to. Powinien kontrolować trochę co dziecko ogląda w internecie i jakie tam treści przyswaja. Nie powinien dawać im całkowicie wolnej ręki. No i też na pewno powinny mieć jakoś ograniczony czas w tym internecie, a nie non stop tam siedziały i oglądały filmy. /…/ Myślę, że nie można podawać swoich haseł i danych osobowych. Uważać na nieznajomych ludzi z internetu, żeby się z nimi nie spotykać. Ewentualnie jeżeli ktoś jest młodszy, no to pod zgodą rodzica. /…/ Na pewno nie podawać bardzo prywatnych informacji o sobie. To podstawowa rzecz. Nie umawiać się z kimś nieznajomym w ustronnych miejscach. /…/ Unikać wszelkich rozmów z nieznajomymi i mówić o wszystkim rodzicom.

Dzień bezpiecznego komputera to inicjatywa, która ma na celu uświadamianie o zagrożeniach płynących z sieci. Bądźmy świadomi niebezpieczeństw i chrońmy się przed nimi, by spokojnie cieszyć się dobrodziejstwami płynącymi z internetu.

Skip to content