13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w ZSRR, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Masowy mord polskich oficerów oraz ofiar cywilnych miał miejsce w dniach od 3 kwietnia do 19 maja 1940 r. Łączny bilans ofiar Zbrodni to 21 768 osób. W Katyniu oraz innych miejscach zbrodni sowieckich byli też mieszkańcy naszego miasta oraz regionu. –Na częstochowskim cmentarzu Kule znajduje się lista 50 nazwisk częstochowian i mieszkańców regionu poległych w Katyniu oraz innych miejscach zbrodni sowieckich. Lista ta jest znacznie dłuższa i aktualnie liczy około 70 nazwisk  – wylicza prof. Sławomir Maślikowski. Pomordowani częstochowianie reprezentowali wszystkie warstwy i klasy społeczne. Wykonywali także liczne zawody i wyznawali różne religie – podkreśla prof. Maślikowski.

W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w całym kraju odbyły się obchody upamiętniające to wydarzenie. W Częstochowie złożono kwiaty na Placu Katyńskim i oddano cześć poległym.

Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content