Fot. Radio Fiat/BNO

NAWA, czyli Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej to instytucja, która działa na rzecz polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej oraz wymiany akademickiej. Agencja dąży do umocnienia doskonałości naukowej, umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski na arenie międzynarodowej.

We wtorek, 12 grudnia w budynku Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona miało miejsce spotkanie z przedstawicielami NAWA, którzy zaprezentowali ofertę programową dla naukowców, studentów i instytucji.

– To spotkanie z najważniejszą w Polsce instytucją, która koordynuje, organizuje, pomaga uczelniom i naukowcom w umiędzynarodowieniu i w wymianie akademickiej. Spotkanie jest dla nas bardzo cenne, bo możemy dowiedzieć się o aktualnych programach NAWY, ale pozwala nam też podsumować to, co już do tej pory zrobiliśmy w tym zakresie. Okazało się, że startujemy w prawie wszystkich konkursach. Mamy wygrane projekty, korzystają z tego naukowcy i studenci – mówiła rektor uczelni, prof. Anna Wypych-Gawrońska.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej kieruje swoją ofertę do studentów oraz pracowników uczelni. Prof. Marcin Sosnowski, dziekan wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD uczestniczył w jednym z projektów, którego celem była popularyzacja polskiej nauki za granicą. Jak mówi dziekan, to wielka szansa dla biorących udział w wymianie.

– Przede wszystkim studenci poszerzają swoje horyzonty. Okres studiów to czas, kiedy budujemy swoje kompetencje na przyszłość. To kompetencje bardzo mocno merytoryczne, związane z kierunkiem studiów, realizowanych przez młodych ludzi. To czas, w którym budujemy również kontakty międzynarodowe – powiedział wykładowca.

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie ma wielu stypendystów i absolwentów, którzy korzystali z programu NAWA.

– Miałem możliwość wyjazdu naukowego do Finlandii przez program NAWA i jestem bardzo za to wdzięczny. Moim celem była praca w bibliotekach w Helsinkach i poszukiwanie materiałów do mojej rozprawy doktorskiej na temat języka ukraińskiego, a dokładnie wielojęzyczności w Ukrainie z perspektywy transdyscyplinarnej – mówił Maksym Czeremisin z Ukrainy.

Doceniając wagę umiędzynarodowienia, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zainicjowało powstanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w październiku 2017 roku. Przejście na arenę międzynarodową umożliwia wymianę wiedzy, doświadczeń i odkryć, pozwala na wykorzystanie potencjału badawczego naukowców i infrastruktury, a także wpływa na wzrost jakości dydaktyki.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Dzień z NAWA w UJD

Skip to content