Ekokarnawał w Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Wielki Post już za kilka dni, a więc jest to ostatnia okazja, by się bawić. Z tych ostatnich chwil tanecznych wygibasów skorzystały dzieciaki ze Świętej Puszczy, które wzięły udział w balu przebierańców, zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w poniedziałek, 12 lutego.

O szczegółach opowiedziała jedna z organizatorek – Sofia z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Spotykamy się z dziećmi, które przebywają w Olsztynie, pod opieką Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, w ramach takiego balu ostatkowego, kiedy już Wielki Post zbliża się wielkimi krokami. Zorganizowaliśmy taką ucztę, żeby podkreślić, że to jest ostatnia zabawa przed Wielkim Postem, że w trakcie Wielkiego Postu zaczynamy już się skupiać nad Męką Pańską, nad tym, jak Jezus Chrystus umierał za nas i też chcemy pokazać ważność tego tematu. Przed Wielkim Postem możemy się bawić, możemy szaleć. I dzisiaj są organizowane dla takich dzieci ostatki. Też chcemy im pokazać naszą polską tradycję.

Sofia zdradziła również, w jaki sposób dzieci wplotły ekologię w bal karnawałowy – musiały popisać się niemałą kreatywnością:

– Ta impreza jest w temacie ekologicznym, mamy też projekt Laudato Si, który bardzo wspiera ekologię, bardzo chcemy też pokazać, że te tworzywa wtórne też można wykorzystać w takich okazjach, kiedy z jakichś niepotrzebnych już reklamówek czy niepotrzebnych opakowań, takie, jakie nam zostają po różnych rzeczach, można zrobić fajny kostium na bal przebierańców, kiedy możemy pokazać jakieś postacie. Na przykład bardzo fajne są księżniczki, jakieś królowe, jakieś postaci z filmów. I w tym temacie zorganizowaliśmy karnawał, ekokarnawał, tak nazywamy to wydarzenie.

W rozpoczynającym się okresie Wielkiego Postu, który ubogacony jest wielkopostną jałmużną szczególnie pamiętamy o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. W Środę Popielcową 2024 zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się ogólnopolska zbiórka finansowa Caritas.

Skip to content