Dziś obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa ten pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Według wielu specjalistów – odgrywa kluczową rolę nie tylko w dostarczaniu energii na początek dnia, ale także w kształtowaniu nawyków żywieniowych i zdrowego trybu życia. Dobrze zbilansowane śniadanie to szereg korzyści dla naszego organizmu, wyjaśnia dietetyk Magdalena Wawrzaszek:

– Właśnie jedzenie śniadań ma udowodnione naukowo te korzyści zdrowotne i wręcz jedzenie śniadania, na dodatek dużego śniadania, bardziej kalorycznego, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i redukcji masy ciała dlatego, że dbamy o ten stały poziom energii w ciągu dnia. Jedzenie śniadania zmniejsza ryzyko podjadania w dalszej części dnia i sięgania po takie wysoko przetworzone przekąski. Dodatkowo dostarcza właśnie nam więcej energii, więc my mamy też siłę na aktywność fizyczną, zmniejsza uczucie zmęczenia czy takiej drażliwości, więc jedzenie śniadania właśnie dużego i ogólnie jedzenie większej puli kalorii w pierwszej połowie dnia będzie miało korzyści zdrowotne.

Na śniadanie najczęściej spożywamy to, co można szybko i łatwo przygotować, czyli kanapki. Na drugim miejscu pojawi się jajecznica, która jest pożywnym i ciepłym daniem na start dnia. Kolejno pod względem popularności są parówki i tosty. A co jedzą mieszkańcy Częstochowy?

– Staram się zawsze jeść śniadanie, jest to w zasadzie jedyny posiłek w trakcie dnia, którego nigdy nie omijam i bez którego nie ruszam się z domu. W szczególności jest to pieczywo z różnymi dodatkami i raczej staram się w mieszkaniu zawsze przygotować to przed jakąkolwiek aktywnością, bo bez tego ciężko mi się funkcjonuje, a na inne posiłki typu obiad czy kolację już z okazji weekendu zdarzy się gdzieś wyjść na miasto i popróbować nowych smaków.
– Zazwyczaj na ciepło jakaś jajecznica, jakiś omlet. A, bardzo rzadko jakieś kanapki z jakimś serkiem czy szynką.

Według zasad zdrowego żywienia w ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej masy ciała. Śniadanie powinno stanowić 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energię, dlatego nie powinniśmy go pomijać.

Źródło: A.Bojda/Radio Via Rzeszów

Skip to content