Festiwal Bajki rozpoczął się w czwartek, 15 czerwca. To już IX edycja inicjatywy Biblioteki Publicznej im dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, która łączy pokolenia. W piątek, w Ogrodach Biblioteki Głównej odbyły się warsztaty zielarskie, które poprowadziła Agata Zaskórska.

Żyjąc w pędzie często zapominamy o tym, jak wiele korzyści przynosi nam obcowanie z tradycyjną książką. Technologia odciągnęła nas zarówno od prasy, jak i literatury w formie drukowanej. Anna Boraczyńska z Biblioteki Publicznej przedstawia więcej szczegółów dotyczących tegorocznej edycji Festiwalu Bajki, mówi również o benefitach, jakie daje nam kontakt z książkami:

Bawimy się od środy, 15 czerwca. Tak jak co roku, mamy różne propozycje dla młodszych i starszych – jednym słowem dla wszystkich. Naszym celem jest to, aby Festiwal Bajki był dla całych rodzin, aby książka była punktem wyjścia do spotkań rodzinnych i wspólnej zabawy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest ekologia. Rośnie pokolenie, które zupełnie inaczej patrzy na przyrodę i otaczający nas świat. Często, ci młodzi ludzie edukują swoich rodziców i dziadków. Bajek kręcących się wokół tematu ekologii jest dużo. Ekologia i książki wspólnie stanowią fundament dla różnych, ciekawych aktywności.

W piątek dzieci mogły poznać wiele rodzajów roślin oraz odróżnić jadalne od niejadalnych. O szczegółach warsztatów mówi Agata Zaskórska:

Mieliśmy dzisiaj możliwość odwiedzenia ogrodu naszej biblioteki publicznej w Częstochowie, gdzie razem z uczniami piątej klasy szkoły podstawowej określiliśmy rośliny jadalne i niejadalne w tym miejscu. W drugiej części wykonujemy zielnik na bazie roślin leczniczych i jadalnych. To jest bardzo dobry moment, żeby zaznajomić dzieci z tego typu materiałami i pokazanie książek, które dotyczą tego tematu.

Na zakończenie Festiwalu Bajki, tj. w sobotę, 17 czerwca zaplanowano szereg atrakcji. Pierwsza z nich już w samo południe będą to zabawy, animacje oraz gry prowadzone przez Kolorowo i bombowo. Szczegółowy plan ostatniego dnia Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Publicznej.

Galeria fot. Radio Fiat

Skip to content