W piątek, 15 marca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyła się Gala Patriotyczna „Młodzi w hołdzie Bohaterom” połączona z rozstrzygnięciem wojewódzkich konkursów organizowanych przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.
Jadwiga Wiśniewska od 9 lat organizuje konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” i od 15 lat konkurs „Prawa i kłamstwo o Katyniu”. Łącznie w obu przedsięwzięciach wzięło udział 6 276 osób. W tym roku do sztafety pokoleń dołączyło 651 uczniów z 216 szkół województwa śląskiego. Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że należy pamiętać o przeszłości:
-Jesteśmy tutaj, by dać świadectwo pamięci i prawdy o Żołnierzach Wyklętych, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i stanęli do nierównej walki z komunistycznym okupantem, o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, przedstawicielach elity polskiego narodu, zamordowanych strzałem w tył głowy przez rosyjskich oprawców. Oni pragnęli Polski, prawdziwie wolnej i niepodległej. Za tę miłość przyszło im zapłacić najwyższą cenę. A przecież mieli życie pełne nadziei, marzeń i planów. Ta pamięć jest szczególnie ważna dziś, w XXI w., kiedy to na naszych oczach, od ponad 2 lat, na Ukrainie trwa brutalna wojna wywołana przez reżim Putina. Czasy się zmieniają, lata płyną, ale jak widać istota agresywnego rosyjskiego imperializmu wciąż jest niezmienna. 84 lata temu w Lesie Katyńskim Sowieci mordowali najlepszych z najlepszych, elity polskie, które w przyszłości stanowiłyby fundament rozwoju wolnej Rzeczypospolitej. Po 1945 r. komunistyczna władza w Polsce mordowała Żołnierzy Niezłomnych, którzy nie godzili się na komunistyczne zniewolenie. A dziś, reżim Putina dopuszcza się zbrodni ludobójstwa na Ukrainie.
Poseł Lidia Burzyńska, jako wieloletni nauczyciel historii zaznacza, że w życiu każdego człowieka istotne są: przeszłość, korzenie, pamięć oraz szacunek dla przodków. Dlatego właśnie konkursy organizowane przez europoseł Wiśniewską są tak ważne:
-Przede wszystkim chciałam podziękować pani europoseł Jadwidze Wiśniewskiej, która od 15 lat zachęca, pobudza młode pokolenia Polaków, aby brać udział w konkursach dotyczących prawdy i kłamstwa o Katyniu czy o żołnierzach niezłomnych. Dlaczego warto pamiętać? Dlatego, że w życiu każdego człowieka ważna jest przeszłość, korzenie, ważna jest pamięć i szacunek do swoich przodków. A jako naród Polacy powinniśmy być dumni, szanować właśnie naszych żołnierzy niezłomnych, ludzi, którzy po II wojnie światowej udowodnili, że miłość, radość do życia można przełożyć nad miłością i troską i walką o wolną, niepodległą Polską – nie dla siebie, bo oni zginęli, zostali pochowani w takich mogiłach, których nikt miał nie odnaleźć, ale właśnie dla nas, dla tego młodego pokolenia, które dzisiaj w swoich literackich utworach pokazuje, że pamięć o nich nigdy nie zagaśnie.
W tym roku formuła konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” po raz pierwszy została rozszerzona o zaprojektowanie okładki do książki, bowiem konkurs jest szansą na debiut literacki. W tej kategorii zwyciężył projekt okładki Oliwii Wojciechowskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.
Gali Patriotycznej towarzyszył koncert „Młodzi w hołdzie Bohaterom” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie. Podczas uroczystości zaśpiewała również Kinga Kipigroch, uczennica Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie. Laureaci konkursów wraz z opiekunami otrzymali zaproszenia na wyjazdy studyjne do Brukseli oraz inne atrakcyjne nagrody.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia
NB