źródło fot. : policja.pl

Wydawać by się mogło, że zjawisko handlu ludźmi to rzecz niespotykana w dzisiejszych czasach. Przestępstwo, które kojarzy nam się z okresem średniowiecza czy niewolnictwem w Stanach Zjednoczonych, to problem z którym mamy do czynienia po dziś dzień.

Z okazji przypadającego dzisiaj (18 października) Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi ludźmi, należy przypomnieć, że z tym zjawiskiem zmagamy się globalnie, a jego skala wcale nie maleje. Mówi o tym mł. asp. Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Nic bardziej mylnego niż to, by stwierdzić, że handel ludźmi nie istnieje w dzisiejszych czasach. Generalnie ludzie związani z tym tematem, policja i fundacje zgodnie twierdzą, że człowiek nigdy nie był tak tani jak dzisiaj. Handel ludźmi również jest trudny do pomierzenia, jeśli chodzi o liczbę ofiar. W 2016 stwierdzonych, oficjalnych ofiar było ponad 40 milionów. Handel ludźmi jest jak najbardziej aktualnym tematem, zarówno w naszym kraju, jak i w Unii Europejskiej, a nie tylko w krajach trzeciego świata.

Policja w Polsce i wszelkiego rodzaju fundacje na bieżąco prowadzą działania i szkolenia, aby uświadamiać ludzi, jak poważnym procederem jest handel ludźmi i co należy zrobić, aby nigdy nie paść jego ofiarą. Jak takie działania wyglądają na terenie Częstochowy?

– Jako Komenda Miejska Policji w Częstochowie prowadzimy mocne działania „Nie daj się zniewolić”. Prowadzone są one na terenie Częstochowy, ale tego typu działań jest dużo więcej, np. prowadzonych przez Komendę Wojewódzką. Uczą i szkolą one ludzi tego, jak nie dać się oszukać, zwerbować do grup przestępczych i do pracy przymusowej, czy nie zostać wykorzystanym seksualnie.

Problem handlu jest jak najbardziej realny i przede wszystkim aktualny. Tak naprawdę ludzie nie są świadomi, jak łatwo jest stać się poszkodowanym. Kto najczęściej i w jakich okolicznościach pada ofiarą przestępców i jak można temu zapobiegać?

– Wiele młodych ludzi często chce dorobić sobie w okresie wakacyjnym. Kuszą szczególnie atrakcyjne zarobki za granicą. Przede wszystkim upominamy o tym, aby dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę. Zawsze warto się upewnić gdzie, do kogo i do jakiej firmy jedziemy. Są do tego przeznaczone specjalne strony w internecie. Konieczne jest również zostawienie kontaktu do rodziny. Warto ustalić wcześniej tzw. bezpieczne hasło. Przede wszystkim musimy być ostrożni, sprawdzajmy dokładnie oferty, nie liczmy na obiecywane ogromne pieniądze za niewielki wkład pracy.

O zjawisku handlu ludźmi należy uświadamiać często i każdego. Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi jest dobrą okazją, aby poszerzać świadomość ludzi o tym, jak tego przestępstwa można uniknąć i jak z nim walczyć.

JG

Skip to content