Koncerty, spektakle, plenery malarskie i zajęcia taneczne – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie odbędą się w ramach III Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA. Początek już 18 sierpnia.

Cel imprezy to przede wszystkim „ożywienie” Starego Miasta w Częstochowie. Przez lata okolice najstarszej dzielnicy w mieście z różnych powodów nie każdemu kojarzyły się dobrze. Teren wymagał także rewitalizacji, z której dziś cieszy się zapewne wielu mieszkańców. Festiwal ma więc na celu wzmożenie aktywności na tym obszarze, aby odwiedzało go jak najwięcej osób. Więcej na ten temat mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata oraz dyrektor, założyciel, aktor i reżyser Teatru Nowego w Częstochowie:

– 18. i 19. sierpnia to daty III Edycji Festiwalu Kultury Alternatywnej „Efka”, który miejmy nadzieję, że zagości na ul. Mielczarskiego już na stałe. Przez te dni, aż 150 artystów nie tylko z Polski, również z Korei czy Ukrainy, weźmie udział w tym wydarzeniu. Czekać tu będzie morze atrakcji – począwszy śpiewu, poprzez taniec, muzykę, teatr, na sztukach plastycznych kończąc. Wstęp jest wolny. Imprez będzie mnóstwo przez cały tydzień, ponieważ organizujemy wydarzenia towarzyszące, np. warsztaty kreatywno-produkcyjne, czy zajęcia z improwizacji aktorskiej. Przyjadą do nas najważniejsze osoby ze świata polskiego teatru – Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, Adam Orzechowski, dyr. Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz Michał Kotański, dyr. Teatru Żeromskiego w Kielcach. Przyjedzie również Wojtek Tremiszewski, świetny aktor i twórca grupy improwizatorskiej The Konrads, która również zaprezentuje się podczas festiwalu.

Więcej o warsztatach i o dołączeniu do grupy The Konrads Impro mówi Agnieszka Łopacka, aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Mamy otwarty nabór. Na stronie www. i social mediach grupy znajduje się ogłoszenie nt. wymogów naboru. Organizujemy warsztaty z improwizatorem Wojtkiem Tremiszewskim, znanym np. z serialu Sukcesja. Przeprowadzamy casting, w jego ramach wystarczy nagrać swoją wizytówkę, w której przedstawiamy informacje o sobie. Nie liczy się to, kim jesteśmy. Jeśli czujemy w sobie iskrę do improwizacji, warto spróbować. Druga część castingu to nagranie krótkiej, zabawnej scenki w dowolnej formie.

Krzysztof Berendt po raz kolejny będzie prowadził III Festiwal Kultury Alternatywnej i sam podkreśla, że jest podekscytowany tą inicjatywą i wspomina wcześniejsze festiwale z przyjemnością:

– Fantastycznie. Nie jem i nie piję w trakcie, bo cały czas coś się dzieje. Startujemy o poranku, nasza aktywność trwa do nocy. Warto w tym uczestniczyć, emocje towarzyszące wydarzeniu są nieprawdopodobne. Bardzo budujące jest to, ilu ludzi tu przychodzi, na ile tematów możemy wspólnie porozmawiać.

eFKA 2023 odbędzie się 18 i 19 sierpnia. Co najważniejsze – wstęp na wszystkie festiwalowe propozycje jest darmowy. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

eFKA 2023/ fot. Radio Fiat
Skip to content