Po raz 53. częstochowski uniwersytet inaugurował początek nowego roku akademickiego 2023/2024. Tym razem rozpoczęcie było wyjątkowe, ponieważ Uczelnia wystąpiła pod nową nazwą, jako Uniwersytet Jana Długosza, wchodząc tym samym do grona najlepszych placówek w kraju.

Jak zaznacza rektor uczelni prof. Anna Wypych-Gawrońska, tegoroczna inauguracja miała wymiar wyjątkowy, wręcz historyczny: – To jest historyczna inauguracja, ponieważ po raz pierwszy inaugurujemy rok jak uniwersytet klasyczny, pod nową nazwą Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Także po raz pierwszy rozpoczynamy rok jako Uniwersytet Europejski. Cóż, czekają nas kolejne zmiany, które na pewno odczują studenci – oczywiście bardzo pozytywnie. 

W trakcie swojego wystąpienia bp Andrzej Przybylski położył szczególny nacisk na prawdę, której nie da się jednak posiąść bez pomocy transcendencji, Boga: – Że żeby tak naprawdę szukać i służyć prawdzie, trzeba wejść poza siebie, ku jakiejś transtencencji. Dopóki człowiek patrzy tylko przez swój punkt widzenia, przez mody panujące, poprawności, nie znajdzie prawdy. Potrzebuje jakiejś transtencencji, jakiegoś nadzpojrzenia. Gratulując uczelni, bardzo chcę podziękować za współpracę ze środowiskami teologicznymi, bo wiemy przecież, że klasyczne europejskie uniwersytety zawsze w swoim sercu miały wydział teologiczny. Nie dlatego, że powstawały z inicjatywy Kościoła. Nie dlatego, że Kościół chciał zawłaszczyć jakąś autonomię poszukiwań naukowych, ale właśnie dlatego, że teologia dawała jakieś nad spojrzeniem, jakieś wyjście obok siebie, by szukać prawdy.

Wątek poszukiwania prawdy wybrzmiał także w wystąpieniu Ryszarda Majera, senatora RP pochodzącego z Częstochowy: – Prawda to zgodność z rzeczywistością. Jak mówił św. Jan Paweł II, prawda jest wolnością i tego właśnie wam życzę. Żebyście korzystali i z prawdy i z wolności!

UJD cały czas się rozwija. Niedawno Uczelnia dołączyła do prestiżowego programu Uniwersytetów Europejskich, inicjatywy podjętej przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, o czym więcej prof. Dr hab. Janusz Kapuśniak, prorektor ds. Nauki i współpracy z zagranicą: – Rzeczywiście w tym roku otrzymaliśmy w okresie wakacyjnym informacje z Komisji Europejskiej o nadaniu konsorcjum, którego uczestnikiem jest Uniwersytet Jana Długosza statusu Uniwersytetu Europejskiego o akronimie COLORS. Dla Uniwersytetu oznacza to stworzenie Międzynarodowego Kampusu Akademickiego jest to zdecydowana szansa na zwiększenie wymiany studentów, wymiany pracowników, stworzenia programu wspólnego dyplomowania z pozostałymi ośmioma jednostkami partnerskimi, nawiązanie współpracy z interesoriuszami zewnętrznymi.

 

Swoistym klejnotem w koronie sukcesów UJD, jest otwarcie kierunku lekarskiego. Dla dziekana Collegium Medicum dr hab. Sławomira Letkiewicza to wielki sukces, ale i odpowiedzialność, ponieważ zawód lekarza wymaga od studenta nie tylko ogromu wiedzy, ale czystości moralnej: – Przede wszystkim to jest zawód o największym wyzwaniu etyczno-moralnym, a jesteśmy dobrymi ludźmi, tak? A krzywa, powiedzmy, przeżycia jest coraz dłuższa dla nas, bo i mężczyźni, i kobiety żyją dłużej. Coraz jest większa potrzeba leczenia ich, stąd jest też duże zainteresowanie społeczeństwie. I myślę, że to jest chyba jeden z najbardziej ulubionych zawodów jako wyzwanie dla przyszłych autorytetów.

 

Tegoroczna inauguracja była swoistym podsumowaniem długiej oraz wyboistej drogi, jaką uczelnia przeszła przez ostatnie lata. Do 2018 roku funkcjonowała pod nazwą Akademia im. Jana Długosza, by po niecałych 5 latach zyskać najwyższą rangę uniwersytetu zwyczajnego. Wśród zaproszonych gości znajdowali się nie tylko przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych i centralnych, ale i rektorzy ukraińskich uczelni, którzy współpracują z UJD.

Inauguracja roku 2023/2024, UJD 04.10.2023

Skip to content