Lista zadań dziewiątej już edycji Budżetu Obywatelskiego została właśnie otworzona! Mieszkańcy będą mogli głosować na interesujące ich inicjatywy, które zgodnie z prawem będą musiały zostać zrealizowane!

Więcej o tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mówi Marcin Breczko, z biura prasowego Urzędu Miasta: – Od dziś możemy głosować na zadania budżetu obywatelskiego w Częstochowie. Tym razem tych zadań jest 519. Głosowanie potrwa do 21 września, a odbywa się ono za pomocą platformy internetowej. Aby prawidłowo oddać głos, należy podać swoje imię i nazwisko, tylko cztery ostatnie cyfry numeru PESEL, adres zamieszkania oraz potwierdzić zawarte oświadczenia. W celu weryfikacji oddania naszego głosu należy wprowadzić w określone pole numer naszego telefonu komórkowego. Na wskazany numer dostaniemy SMS z kodem weryfikacyjnym, który należy wpisać w kolejne pole. Krótko mówiąc, to głosowanie jest naprawdę bardzo proste i intuicyjne.

Budżet Obywatelski od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Lecz w jaki sposób – Każdy głosujący ma do rozdysponowania 10 punktów na projekty ogólnomiejskie oraz 10 punktów na projekty dzielnicowe. Można przyznać 10 punktów jednemu projektowi albo rozdzielić nasze punkty pomiędzy różne projekty. Punkty należy rozdysponować podczas jednego głosowania. Jeśli chodzi o projekty o charakterze dzielnicowym mamy jedynie możliwość oddania głosów na projekty dotyczące dzielnicy, w której mieszkamy. Każda uprawniona osoba może zagłosować tylko raz. Zabrania się głosowania w imieniu osób trzecich pod rygorem uznania takiego głosu za nieważny.

Czy osoby zamieszkałe w Częstochowie, lecz będące formalnie zameldowane w innym miejscu, mogą oddawać głos w BO? – W bazie uprawnionych do głosowania są osoby zameldowane w Częstochowie na stałe lub na pobyt czasowy. Jeśli natomiast jesteśmy osobą bez zameldowania w Częstochowie, a mamy życzenie, aby zagłosować w budżecie obywatelskim, zgłaszamy się z dowodem tożsamości do punktu przy ulicy Śląskiej 3/5 w celu weryfikacji naszej tożsamości i dodania nas do bazy uprawnionych do głosowania.

Jednym z takich projektów, jest możliwość wsparcia Miejskiego Przedszkola nr 21 w Częstochowie, o czym więcej mówi dyrektorka placówki, Ramona Klama: – Naszym celem jest zagwarantowanie przede wszystkim bezpiecznego, szczęśliwego dzieciństwa i wszechstronnego rozwoju. Szczególną uwagę zwracamy na indywidualne potrzeby, talenty, umiejętności społeczne i emocjonalne. Dlatego też bardzo ważnym jest dla nas w budżecie obywatelskim głosowanie, które jest pod numerem 410, bezpieczna nawierzchnia, plac zabaw miejskiego przedszkola 21 oraz zadanie dzielnicowe z 654, multimedialne urządzenia dla przedszkolaków miejskim przedszkolu 21.

Zdaniem dyrekcji przedszkola, oddanie przynajmniej jednego punktu na projekty związane z placówką, przyczynią się do poprawy jakości warunków kształcenia najmłodszych.

Cały harmonogram głosowania dostępny jest stronie internetowej częstochowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Skip to content