Źródło: TiM ARCHITEKCI

Przyjazna przestrzeń spełniająca oczekiwania mieszkańców – to główny cel zaprezentowanej we wtorek 14 listopada w Urzędzie Miasta Częstochowy nowej koncepcji zmian na Placu Rady Europy. Miejsce to stanowi jeden z trzech centrów przesiadkowych w mieście.

Zmiany są elementem większej inwestycji planowanej przez częstochowski samorząd. Podczas spotkania przedstawiono dwie koncepcje, spośród których to mieszkańcy miasta wybiorą tę, która bardziej przypadnie im do gustu.

– Jest to istotny element większej całości, jedna z trzech lokalizacji, o której mówiliśmy. Pierwsza, która wymaga namysłu i podpowiedzi ze strony mieszkańców. Są jeszcze dwie, o których będziemy informować w dalszych krokach. Uruchomiliśmy specjalny adres mailowy: placradyeuropy@czestochowa.um.gov.pl, na który oczekujemy odpowiedzi od mieszkańców, która z przedstawionych przez projektanta wersji bardziej im się podoba – mówił Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy.

Obie zaprezentowane wizualizacje są od siebie zgoła odmienne. Pierwsza zakłada zupełnie nową aranżację, natomiast druga – gruntowną modernizację w duchu istniejącej stylistyki.

– Wariant B zakłada większe poszanowanie tego co było, czyli zachowanie pergoli. Oba warianty zakładają powrót do wprowadzenia fontanny, która kiedyś funkcjonowała na placu. Tutaj wprowadzamy odzwierciedlenie nazwy poprzez przestrzenny element małej architektury, czyli formę dużej ławki, która jest w formie litery „E”, będącej symbolem Rady Europy i fontanny pośrodku tej ławki, w której prowadzamy 12 podświetlonych elementów, stanowiących 12 gwiazd europejskich. Ten wariant jest bardziej swobodny, gdyż zieleń miękko się układa na tym placu. Natomiast w wariancie drugim podchodzimy do tego bardziej geometrycznie, robimy nieco większą rewolucję, usuwamy pergolę. Całe założenie jest oparte na siatce kwadratów, które są wypełnione bądź to elementami wodnymi, bądź zielenią. Tutaj głównym elementem odzwierciedlającym symbolikę europejską jest wprowadzenie zieleni w kolorze stricte niebieskim. Będzie tam również roślinność całoroczna, która pozwoli zachować ten odcień przez cały rok – wyjaśnił Tomasz Borowiecki z pracowni architektonicznej TiM ARCHITEKCI.

Mieszkańcy Częstochowy mogą zdecydować mailowo o tym, która z koncepcji bardziej przypada im do gustu i dlaczego.

BNO

Skip to content