„Jak zostać smokiem” – kultura japońska na deskach teatru

Smoczymi krokami zbliża się premiera spektaklu dla dzieci (i nie tylko), zatytułowanego „Jak zostać smokiem”, który już 17 listopada będzie miał swoją premierę na deskach częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza.

Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza, Magdalena Woch przybliżyła, kto brał udział w tworzeniu „Jak zostać smokiem”:

– Premiera bajkowa. Baśniowa nawet, bym powiedziała – „Jak zostać smokiem”. Karolina Okurowska-Wabnic – reżyserka. Sebastian Siepietowski, scenograf, osoba odpowiedzialna za kostiumy, plakat i projekcje multimedialne. Maria Kępisty, która wydała za muzykę do tego spektaklu. Agnieszka Klotzer, która jest choreografem. I Marzena Lamch-Łoniewska, która odpowiadała za korepetycje wokalne dla naszych śpiewających aktorów. Sylwia Kaczmarczyk, która też w podwójnej roli, oprócz tego, że gra, to jeszcze była asystentką reżysera. Są z nami też nasi młodzi wspaniali aktorzy, Mariusz Urbaniec i Gabrysia Bissinger, która debituje na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza.

Karolina Okurowska-Wabnic – reżyserka spektaklu „Jak zostać smokiem” wyjaśniła, skąd czerpała inspirację do stworzenia mocno osadzonej w kulturze japońskiej opowieści:

– Inspiracje miały tak naprawdę trzy źródła. Pierwszym z nich była ogólnie pojęta baśniowość i stworzenie klasycznej baśni, która będzie skierowana do dzieci. Niestety takie tradycyjne baśnie nie zawsze mają ten element, a chcieliśmy tutaj, żeby ona była autentycznie skierowana do współczesnych dzieci. Stąd też rozmowa o uczuciach, jako druga inspiracja. No i ostatnim, ale bardzo ważnym elementem była też kultura Japonii, japońskie yokai, żeby zanurzyć się w to, żeby poznać to wszystko od takiej bardziej egzotycznej strony.

Reżyserka przybliżyła fabułę, która opowiada o tym, jak ważne jest to, by nie zamykać się na emocje – zarówno te dobre, jak i te złe. Tłumienie ich może okazać się tragiczne w skutkach:

– Spektakl opowiada o chłopcu, który chciałby odnaleźć swojego tatę i o jego przygodzie, w której mu towarzyszy magiczna lisiczka Ayumi. No i razem Ayumi też ma w tym swój cel, razem przeżywają przygody po drodze i muszą dojść aż do krainy smoków. Czy im się to uda? No to zobaczymy.

Spektakl „Jak zostać smokiem” będzie można również zobaczyć w niedzielę, 19 listopada oraz w grudniu, w okresie mikołajkowym. Warto przyjść, obejrzeć i przeżyć wewnętrznie tę piękną opowieść o tym, jak „przytulić uczucie”. Przedstawienie objęte jest patronatem medialnym Radia Fiat oraz portalu czestochowskie24.

Skip to content