Fot. Radio Fiat/BNO

Zwiedzanie jasnogórskiego muzeum, poznanie historii Klasztoru Ojców Paulinów czy oglądanie panoramy miasta z wieży widokowej to tylko część atrakcji, jakie miała okazję poznać młodzież z Turynu. 10-osobowa grupa z Włoch w ramach nauki języka polskiego przyjechała do Częstochowy, aby poznać kulturę i region, a przy okazji udoskonalić warsztat językowy w praktyce.

Opiekunem, a zarazem przewodnikiem młodzieży jest Ania Wilk, absolwent filologii polskiej w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

– Są to wspaniali, młodzi ludzie, którzy postanowili uczyć się języka polskiego. Przyjechali do naszego Uniwersytetu, gdzie odbywają różne zajęcia językowe, poznając przy tym Polskę. Teraz są w Częstochowie, ale byli już w Krakowie i w Złotym Potoku. Wczoraj mieliśmy zajęcia teatralne, zwiedzaliśmy też nasz częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza – mówiła Ania Wilk.

Odwiedzając Częstochowę, nie sposób ominąć jasnogórski klasztor. Poznając język polski, dobrze także, chociaż pobieżnie poznać miejsca związane z historią i kulturą danego kraju.

– Ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy, czy to w charakterze pielgrzymów, czy turystów, chcą być na Jasnej Górze. Niewątpliwie jest to miejsce, którym Polacy mogą i powinni się chwalić. Jest ono związane nie tylko z naszą wiarą i ogromną miłością do Maryi. To miejsce naznaczone ogromną historią naszej Ojczyzny. Nie da się w kilka godzin opowiedzieć czy oprowadzić po wszystkich miejscach Jasnej Góry, ale przychodząc tutaj, można po części poznać historię Polski i Polaków, dostrzegając wielką miłość Polaków do Matki Bożej, którą w tym miejscu szczególnie widać – tłumaczył o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, który oprowadzał młodzież po zakątkach wzgórza.

Język polski jest uważany przez obcokrajowców za trudny w nauce i „szeleszczący” w wymowie. Studenci, którzy odwiedzili Częstochowę, radzili sobie z nim całkiem dobrze.

– Studiuję język polski, ponieważ jest on bardzo interesujący. Jestem bardzo ciekawy języka i polskiej kultury. Zwiedziłem Kraków, a teraz jestem tutaj. Bardzo lubię tutejszą kulturę i ludzi, bo Polacy są bardzo mili – mówił jeden z uczestników wycieczki.

– Mam 22 lata i przyjechałem z Turynu. Tam studiuję w Uniwersytecie. Rozpocząłem naukę języka polskiego, ponieważ kurs był za darmo. Bardzo mi się spodobał ten język, dlatego postanowiłem kontynuować naukę. Chcę dobrze mówić po polsku – dodał student z Włoch.

Na Jasną Górę przyjeżdżają pielgrzymi i turyści z różnych stron świata. Rocznie ich liczba sięga ok. czterech milionów.

BNO

Skip to content