Zbliżający się okres jesienno-zimowy to czas trudny dla osób bezdomnych. Badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej podają, że w Polsce żyje ok. 33 tys. bezdomnych. Pomoc tym osobom, szczególnie w okresie zimowym, oferuje wiele instytucji i placówek pomocowych. Lecz swój udział mogą mieć także pojedynczy mieszkańcy, wystarczy jeden telefon.

Zagrożenie, jakie dla osób bezdomnych nadchodzi wraz z obniżeniem się temperatur na zewnątrz, nie jest obojętne dla funkcjonariuszy częstochowskiej policji. Sierż. szt. Marcin Knysak, zastępca oficera prasowego KMP w Częstochowie zapewnia, że jak co roku mundurowi będą w okresie jesienno-zimowym zwracać szczególną uwagę na bezdomnych, potrzebujących pomocy: – W okresie jesienno-zimowym policjanci realizują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom bezdomnym. Podczas codziennej służby patrolowej i obchodowej mundurowi zwracają uwagę na tych, którzy nie mają żadnego schronienia i podczas niskich temperatur grozi im zamarznięcie. Policjanci także kontrolują pustostany, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Pomimo wzmożonych kontroli funkcjonariusze nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego bardzo liczymy na czujność i na obywatelską postawę mieszkańców.

W akcji, mającej na celu wsparcie bezdomnych, dla których nawet niewielkie mrozy mogą okazać się zabójcze, częstochowskiej policji pomagają także urzędnicy z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS, o czym więcej mówi rzecznik prasowy instytucji, Anna Wojtysiak: – Przed nadchodzącymi mrozami pracownicy ZGM TBS w Częstochowie, wspólnie z mundurowymi z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, sprawdzają miejsca w zasobie komunalnym, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Pracownicy obu instytucji sprawdzają budynki wyłączone z użytkowania, w których mogą przebywać bezdomni. Odwiedziliśmy już takie miejsca przy alei Najświętszej Marii Panny, ulicy Popiełuszki, Alei Wolności oraz ulicy Piłsudskiego. W kilku miejscach znaleziono ślady pobytu osób bezdomnych, jak choćby koce lub kołdry. Jeszcze w listopadzie zespół złożony z dzielnicowych oraz urzędników przeprowadzi kolejne kontrole m.in. przy ulicy Pustej, Prostej, Równoległej, Spadzistej oraz Stromej.

Są to jednak działania instytucjonalne, podejmowane przez służby mundurowe i urzędników miejskich. Czy mieszkańcy mogą ze swojej strony także podjąć jakieś działania, które pomogą osobom bezdomnym? Powinniśmy ofiarować im ciepły posiłek lub napój, a może koc? Policjanci przestrzegają, że najlepszym sposobem, będzie poinformowanie odpowiednich służb takich jak policja lub straż miejska: – Pomóc takim osobom, można w bardzo prosty sposób. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie. Dzwoniąc po numer alarmowy 112, służby są w stanie bardzo szybko zareagować. W takich sytuacjach, jeśli istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia, osoba przebywająca w niskiej temperaturze znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone. Są to ogrzewanie czy też noclegownie.

Zdaniem urzędników w przypadku niektórych potrzebujących, można określić pomoc im niesioną jako „walka z wiatrakami”, ponieważ ci ludzie aktywnie i świadomie unikają lub odrzucają jakiejkolwiek oferty wsparcia, narażając swoje życie: – Niestety wiele osób świadomie wybiera koczowniczy styl życia, rezygnując z pobytu w noclegowni czy miejskiej ogrzewalni. Na proponowaną pomoc przez nasze służby miejskie osoby bezdomne bardzo często reagują zdecydowaną odmową. Dlatego w tym okresie jesienno-zimowym ZGM TBS w Częstochowie tradycyjnie kieruje taki apel do mieszkańców zasobu komunalnego o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne. Przez cały sezon częstochowscy dzielnicowi będą oczywiście kontrolować pustostany na terenie miasta.

Niemniej służby apelują do mieszkańców – nie bądźmy obojętni na cierpienie innych: – Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz w tym okresie zimowym mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy jeden telefon po numer 112, 997 lub 986, by uratować komuś życie. Informacje o miejscach przebywania osób bezdomnych lub o osobach potrzebującym pomocy można przekazać także za pośrednictwem krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie.

Pamiętajmy, że nawet najmniejszy gest, jakim jest powiadomienie służb, może zaowocować uratowaniem cudzego życia. Nie odwracajmy się na osoby bezdomnie, ponieważ w zimę najbardziej potrzebują one naszej pomocy.

 

foto. Caritas

Skip to content