Juromania 2023 – atrakcje również w Częstochowie

„Jura w klimacie” to hasło tegorocznej edycji jednego z najbardziej znanych w naszym regionie wydarzeń turystycznych – Juromanii. Jest to cykliczna impreza promocyjna regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Szlaku Orlich Gniazd, obejmująca swoim zasięgiem tereny województwa śląskiego i małopolskiego. W tym roku Juromania zapraszała odwiedzających w dniach od 15 do 17 września w ponad 25 lokalizacji, gdzie przygotowanych było kilkadziesiąt różnego rodzaju atrakcji.

Na szlaku Juromanii co roku znaleźć można atrakcje przygotowane w Częstochowie. W sobotę 16 września w swoje mury zaprosił zwiedzających klasztor na Jasnej Górze, natomiast dzień później ojcowie paulini otworzyli dla zainteresowanych furty klasztoru św. Barbary. Co ciekawego można było tam zobaczyć wyjaśnia Przemysław Jaskurzyński, przewodnik Jasnogórskiego Centrum Informacji:
– Mamy spotkanie tutaj z chętnymi, pięć razy będziemy zwiedzać kościół św. Barbary, będę opowiadał o historii kościoła, kompleksu klasztornego, o patronce kościoła św. Barbarze i przechodzimy z uczestnikami do cudownego źródełka, do kaplicy nad źródełkiem, XVIII-wiecznej kaplicy, która dokumentuje, również przez freski, które tam się znajdują historię z XV wieku, kiedy to został z Jasnej Góry skradziony, uszkodzony i wyrzucony tutaj obraz Matki Bożej. Następnie przechodzimy do zabytkowej zakrystii, wchodzimy po schodach na górę, do klasztoru, żebyśmy mogli zobaczyć dawną kaplicę św. Anny, a obecnie oratorium i wchodzimy również do sali dawnej biblioteki.

Chętnych do zwiedzania i poznania historii tego ciekawego miejsca nie brakowało. Jednym z zainteresowanych, który skorzystał z okazji odwiedzenia klasztoru, był częstochowianin Grzegorz Maruszczyk:
– Przyszedłem tutaj korzystając z okazji, bo człowiek nigdy nie ma czasu przejeżdżając, a znając Pana Jaskurzyńskiego to wiem, że on dokładnie opowie całą historię. Sporo dzisiaj miejsc odwiedziliśmy, i kaplicę, i bibliotekę. Warto to zobaczyć, warto tu przyjść. Jestem bardzo zadowolony i myślę, że takie wydarzenie jest organizowane z korzyścią dla mnie i dla innych i dla reklamy nawet tego źródełka oraz historii, jak z tym miejscem jest związana.

Juromania to niezwykłe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalną i turystyczną mapę Polski. Co roku daje okazję do odkrycia jednego z najpiękniejszych regionów Polski, jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska, z zupełnie nowej perspektywy. A jak twierdzą zgodnie uczestnicy „Juromaniowych” wydarzeń – Jura ma klimat!

Juromania 2023, Klasztor św. Barbary, 17.09.2023 r.

Skip to content