29 lipca o godzinie 18.00, w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy. Mowa tu o ekspozycji „Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej”. Do 19 listopada br., wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać różnorodne adaptacje znanego na całym świecie wizerunku częstochowskiej Czarnej Madonny.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej już od wielu stuleci inspiruje kolejne pokolenia artystów. Oryginalne przedstawienie Jasnogórskiej Ikony zna niemal każdy. Karuzela z Madonnami proponuje odwiedzającym ludowe, nowoczesne, a także artystyczne interpretacje podobizny. Więcej o celu wystawy mówi jej kuratorka, Ewelina Mędrala-Młyńska z Muzeum Częstochowskiego:

W wystawie chodzi głównie o pokazanie tego, że nie ma dwóch takich samych Madonn. Dotyczy to nie tylko obrazów, ale również rzeźb, płaskorzeźb czy grafik. Jak wiadomo, Jasnogórska Ikona była pierwsza. Wszystkie następne prace były nią inspirowane. Wystawa opowie nieco o historii wizerunku, ale przede wszystkim pokaże, jaki wpływ na twórców miała ta historia i w jaki sposób ją wykorzystali. Przedstawione dzieła to nie tylko obrazy sakralne czy dewocyjne. Będzie wiele przedstawień naiwnych, ludowych czy współczesnych. Spektrum jest naprawdę szerokie.

Przez ponad kwartał, dla zwiedzających dostępne będą prace autorstwa wielu twórców. W Pawilonie Wystawowym będzie można podziwiać m. in. dzieła Matyldy Damięckiej, Pauliny Taranek czy Grzegorza Dudały. Niewątpliwie wartą uwagi pracą jest kompozycja Oskara Hutnego, artysty z Częstochowy:

Oskar Hutny to częstochowianin, który w koncepcji pojawił się na ostatniej prostej. Jakiś czas temu, zaprezentował on swój cykl prac w Gaude Mater. Okazało się, że dzieła Hutnego idealnie wpisują się w to, co chciałam na wystawie pokazać. Udało mi się dotrzeć do artysty. Bardzo się cieszy, że jego kompozycja będzie na ekspozycji. Stanowi ona ważny jej punkt, ponieważ ukazuje zróżnicowane, a zarazem kompletne spojrzenie na wizerunek Matki Boskiej. To miniatury malowane na dużej, drewnianej powierzchni. Przedstawionych miniatur jest bez liku, to bardzo ciekawa forma. Każda z miniatur wymaga, aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić. Głównie o to w tej wystawie chodzi.

Karuzela z Madonnami to wystawa, która pozwoli poszerzyć horyzonty i zatracić się w przestrzeni kreatywnej, inspirowanej Cudownym Obrazem. Na kontemplację sztuki mamy dużo czasu, z Karuzelą pożegnamy się dopiero na jesień. Przypominamy – w najbliższą sobotę, 29 lipca o 18.00 w Pawilonie Wystawowym odbędzie się wernisaż ekspozycji, na który wraz z Muzeum Częstochowskim serdecznie zapraszamy.

Źródło fot.: https://www.muzeumczestochowa.pl/

A.O.

Skip to content