Kiedy i w jaki sposób możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta?

Kiedy możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta? Z jakimi formalnościami będzie się to wiązać? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zachęcamy zatem do krótkiej lektury!

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia auta – kiedy jest możliwe?

Do wykupienia ubezpieczenia OC auta zobowiązują nas polskie przepisy, a osoby, które będą próbowały uniknąć opłat z tego tytułu, mogą spodziewać się problemów i kar finansowych nawet za jednodniowy brak ciągłości. To jednak nie oznacza, że raz wykupiona polisa, musi być płacona przez nas do czasu sprzedaży auta, czy jego zezłomowania. Istnieje wiele sytuacji, w których możemy wypowiedzieć aktualną polisę OC.
Najprościej mają osoby, które zdecydują się na zakup polisy na odległość, ponieważ wówczas jest trzydzieści dni na jej wypowiedzenie i to bez podawania przyczyny. Dotyczy to jednakowo polisy kupionej telefonicznie, za pośrednictwem firmy kurierskiej, czy online. Co więcej, rezygnacja z OC na https://wypowiadamoc.pl/ będzie możliwa również wtedy, gdy zbliża się ważność umowy z aktualnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z jakości obsługi, zakresu ochrony, czy naliczanych stawek, to możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta.
Jednak warto zauważyć, że w takich przypadkach nie możemy zostać bez ochrony nawet przez jeden dzień, więc lepiej od razu rozejrzeć się za nową, ciekawszą ofertą. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia auta będzie też możliwe, gdy wystąpi automatyczne przedłużenie polisy i będziemy mieli podwójne OC. W takich sytuacjach, zamiast płacić dwie składki, lepiej zrezygnować z usług ubezpieczyciela, który nie spełnia naszych oczekiwań. Na pewno nie będziemy mieli problemów z wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przy zakupie używanego pojazdu.
Polisa przypisana jest do samochodu, a nie do właściciela, więc otrzymujemy ją w chwili zakupu. Możemy ją zachować do momentu wygaśnięcia, przedłużyć lub od razu zrezygnować i warto się na to zdecydować, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe postanowi zmienić warunki współpracy na mniej korzystne dla nas. Zezłomowanie samochodu również sprawia, że możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta.

Jak przebrnąć przez formalności?

Aby nasze wypowiedzenie umowy ubezpieczenia auta było skuteczne, trzeba dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim oznacza to sporządzenie stosownego wniosku, w którym zawrzemy wszystkie najważniejsze informacje. W wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia auta trzeba podać swoje dane, a więc imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Jeśli pojazd był kupiony ze współwłaściciel, to jeszcze dane też powinny znaleźć się we wniosku i więcej na ten temat na wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-link4. Równie ważne jest podanie informacji o samochodzie, a więc jego marki i modelu, numeru rejestracyjnego i numeru polisy.
W dokumencie należy zawrzeć dane towarzystwa ubezpieczeniowego, którego dotyczy wypowiedzenie umowy i podstawę prawną, która pozwala nam na taki krok. Nie możemy zapomnieć też o podaniu daty i miejsca sporządzenia wniosku, czy okresu wypowiedzenia, zwłaszcza jeśli chcemy, by umowa wygasła w konkretnym terminie. Na koniec należy złożyć odręczny podpis. Forma dokumentu jest dowolna, więc można go przygotować odręcznie lub na komputerze.

Jeśli obawiamy się tego, że jakieś ważne sekcje zostaną przez nas pominięte, to możemy skorzystać z gotowych wzorów. Na pewno będą nam nas czekać w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, ale nie tylko. Tego typu dokumenty można pobrać też online. Pojawiają się w formacie PFD lub DOC, a że są oferowane całkowicie za darmo, to nie musimy obawiać się dodatkowych kosztów z tym związanych. Później wystarczy je wypełnić swoimi danymi, wydrukować i podpisać odręcznie.

Gotowe wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC trzeba dostarczyć do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy to zrobić na wiele różnych sposobów, ale najlepiej dostosować się do oczekiwań ubezpieczyciela. Niektóre firmy oczekują od swoich klientów osobistego dostarczenia wniosku do najbliższego oddziału, inne wymagają kontaktu telefonicznego i umówienia spotkania z agentem. Oczywiście zdarzają się też przypadki, gdzie można wszystkie formalności dopełnić online i na pewno takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ druk złożymy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, a jedyne, czego potrzebujemy to telefonu lub laptopa ze stałym dostępem do sieci.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na listowną rezygnację z usług i takie rozwiązanie również jest wygodne, o ile przesyłka będzie rejestrowana. Dzięki temu będziemy w stanie udowodnić, że wysłaliśmy pismo do swojego ubezpieczyciela. Po złożeniu wniosku należy jak najszybciej zainteresować się nową polisą, ponieważ między obowiązywaniem obu ubezpieczeń nie może nastąpić ani jednego dnia przerwy. W innym przypadku musimy spodziewać się kar finansowych rzędu kilku tysięcy złotych, a w razie kontroli policyjnej mandatu i odholowania pojazdu.

Skip to content