Konfiskaty samochodów pijanych kierowców – zaostrzone przepisy wchodzą w życie

Nowe zasady w zakresie karania prowadzących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających budzą sporo emocji. Przejęcie i odholowanie na policyjny parking auta zatrzymanego nie jest bowiem tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Pojawiające się cyklicznie co jakiś czas informacje o wypadkach drogowych z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu zawsze elektryzują społeczeństwo. Nic zatem dziwnego, że wprowadzane właśnie nowe przepisy, dotyczące konfiskat „czterech kółek” są tematem niezwykle głośnym w ostatnim czasie. Ich podstawowe założenia przedstawiła oficer prasowy asp. sztab. Barbara Poznańska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– 14 marca bieżącego roku weszły w życie przepisy, mówiące o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi. Zgodnie z art. 44b znowelizowanego kodeksu karnego w wypadkach wskazanych w ustawie, sąd orzeknie tzw. przypadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu go zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przypadkowi, orzeka się tzw. przypadek jego równowartości.

Prawne zawiłości, związane z nowymi przepisami wytłumaczył rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek:

– Tzw. przypadek pojazdu jest orzekany przez sąd obowiązkowo, jeżeli sprawca spowodował katastrofę lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekraczało 1 promil. Ponadto obligatoryjnie wprowadza się, jeżeli kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila. Wówczas nie jest konieczne, aby ustalić, że sprawca spowodował wypadek lub katastrofę. Przypadek pojazdu wprowadza się także, jeżeli kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu przekraczało pół promila w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, albo gdy sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem narkotyków. Sąd może orzec przypadek pojazdu również, jeżeli zatrzymany spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało pół promila, ale nie było wyższe niż jeden promil. Nowe przepisy będą stosowane do sprawców, którzy popełnili przestępstwo po 14 marca bieżącego roku.

Rzecznik częstochowskiej prokuratury wyjaśnił również, jak od prawnej strony wygląda sam proces konfiskaty samochodu:

– Za przestępstwo, za które obligatoryjnie orzeka się w przypadku pojazdu mechanicznego, policja dokonuje tymczasowego zajęcia pojazdu. Może ono trwać maksymalnie 7 dni. W tym czasie prokurator powinien postanowić o dokonaniu zabezpieczenia majątkowego na tym pojeździe. Jeżeli tego nie zrobi, tymczasowe zajęcie upada i pojazd zostanie zwrócony właścicielowi. Nawet jednak w w tej sytuacji prokurator nadal może zdecydować o zabezpieczeniu takiego pojazdu. Jeżeli sprawca prowadził pojazd mechaniczny, nie stanowiący jego własności, wykonując czynności zawodowe lub służbowe, nie wprowadza się przypadku pojazdu mechanicznego ani równowartości pojazdu. Wówczas sąd orzeka nawiązkę wysokości od 5 tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjalnej.

Nowo wprowadzone przepisy mogą okazać się kamieniem milowym w walce z kierowcami pod wpływem alkoholu. Czas pokaże, czy faktycznie zadanie to się uda zrealizować.

WS

Skip to content