Tradycyjnie 4 września w częstochowskiej Archikatedrze Świętej Rodziny ofiary Krwawego Poniedziałku upamiętniane są Mszą św. Tegoroczne uroczystości pod przewodnictwem abp. Wacława Depo rozpoczną się o godz. 18:00. Po sprawowanej Eucharystii wystawiony zostanie spektakl, który jest zupełnie nową inicjatywą.

Widowisko odegrane będzie przez uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 35. – Chcieliśmy włączyć się w uroczyste obchody i długo zastanawialiśmy się jak to zrobić… mówi Jolanta Malinka – autorka scenariusza oraz nauczyciel języka polskiego, odnosząc się do nadchodzącej premiery:

W tym roku zaangażowaliśmy dzieci i młodzież i przygotowaliśmy to widowisko. Długo zastanawialiśmy się jak to zrobić. Łatwo jest obserwować bohaterstwo, ale my chcemy pokazać, że to wydarzenie spotkało zwykłych ludzi takich jak my. Wyszli do pracy, spotkanie i już nigdy nie wrócili.

Podczas przedstawienia wybrzmiewać będą znane wiersze oraz fragmenty tekstów piosenek topowych polskich zespołów muzycznych. W okresie tworzenia tego wydarzenie nasuwały się przykre refleksje. Jolanta Malinka zapewnia, że nie zabraknie elementu solidarności z udręczoną wojną Ukrainą:

Chodzi o to, żeby młodzież o tym wydarzeniu pamiętała. Pomyśleliśmy, że niestety teraz historia zatacza koło i nasi wschodni sąsiedzi to przeżywają. Będzie również mały nawiązujący do tego akcent.

Początek spektaklu w niedzielę o godzinie 19:00 na placu katedralnym. Organizatorzy nie wykluczają, że inicjatywa na stałe wpisze się w plan obchodów Krwawego Poniedziałku.

Skip to content