„Kształcąc – wychowujemy” – Agnieszka Nejman i Grzegorz Nawrocki goście Poranka Radia Fiat

Wakacje, wakacje i po wakacjach… pora wrócić do szkolnej codzienności. W tym roku czas edukacji rozpoczął się 4 września. Wraz z pierwszym dniem szkoły pojawił się szereg zmian, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. O tych zmianach w Poranku Radia Fiat mówili Agnieszka Nejman, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ulicy Górnej 12 oraz Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego Liceum SPSK przy ul. Okólnej w Częstochowie.

Choć uczniowie latem odpoczywają, to nauczyciele i dyrektorzy placówek przynajmniej częściowo spędzają wakacje w pracy. Przygotowują wówczas wszystko na pierwsze dni września i kolejne miesiące nauki, ale nie tylko, o czym mówiła Agnieszka Nejman:

Do rozpoczęcia roku przygotowujemy się przez całe wakacje. Dyrektorzy również mają czas na odpoczynek, w SPSK mają czas także na rekolekcje. W naszych umysłach stale znajduje się myśl o rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało na wezwanie Jana Pawła II ku nowej ewangelizacji. 11 listopada 1990 roku na Jasnej Górze odprawiona została Eucharystia dla inicjatorów SPSK, a sześć dni później, (17 grudnia), stowarzyszenie wpisano do rejestru. – Zaczęło się od liceum… teraz mamy 120 placówek – mówił Grzegorz Nawrocki:

Stowarzyszenie powstało w zamyśle katolików świeckich jako organ prowadzący Katolickiego Liceum w Częstochowie. Była to jedna z pierwszych szkół katolickich niesamorządowych, jakie powstały w Polsce. Pan Bóg napisał inną historię dla tego miejsca – stowarzyszenie urosło.

Z roku na rok zainteresowanie Szkołami Katolickimi wzrasta. Co ma na to wpływ? Jest jeden bardzo silny argument, który przedstawiła Agnieszka Nejman:

Każdego roku, grupy dołączających dzieci są coraz większe. Ogromny wpływ mają na to nasze wyniki z egzaminów ósmoklasisty. W tym roku piastujemy 1. miejsce w Częstochowie biorąc pod uwagę wyniki z matematyki i języka polskiego, a także miejsce 2. z języka angielskiego. Na tle województwa, zajmujemy 4/5 miejsce ex aequo z polskiego, znajdujemy się w drugiej dziesiątce z wynikami z angielskiego. To ogromny sukces dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

Misją stowarzyszenia jest troska o integralny rozwój osoby na każdej płaszczyźnie rozwoju człowieka: fizycznej, moralnej, intelektualnej w tym kulturowej i społecznej – rozumianej jako służba na rzecz dobra wspólnego, a także na płaszczyźnie duchowej. Główną zasadą działań szkół SPSK jest uszanowanie prymatu osoby nad działaniem.

Skip to content