Muzeum Częstochowskie to jedna z największych placówek kulturalnych w naszym mieście. W kilku lokalizacjach prezentuje ona zbiory dotyczące m. in. historii Częstochowy, ale też liczne wystawy czasowe dotyczące twórczości lokalnych artystów, różnych zagadnień historycznych czy kulturowych. O wakacyjnych planach, o wystawach i konkursie sztuki ludowej – między innymi o tym rozmawialiśmy w Poranku Radia Fiat z Katarzyną Ozimek, dyrektorem Muzeum Częstochowskiego.

Choć wiele instytucji w czasie wakacji ma przerwę, Muzeum Częstochowskie nadal ma otwarte drzwi dla zwiedzających. Jakie plany ma na wakacje muzeum, wyjaśnia Katarzyna Ozimek:

– Działamy cały czas, stale organizujemy ekspozycje, a także planujemy wernisaże. Działamy również edukacyjnie na rzecz rodzin, które spędzają wakacje w mieście. Gorąco zachęcamy do skorzystania z oferty. Lato w Muzeum w pełni – jest to szereg zajęć edukacyjnych w oparciu o wystawy stałe i czasowe. Są to zajęcia z warsztatami dla najmłodszych. Plany dostępne są na stronie Muzeum Częstochowskiego. Na zajęcia trzeba się uprzednio zapisać, ponieważ trzeba przygotować materiały dla uczestników.

Muzeum Częstochowskie rozpoczęło nabór do kolejnej edycji Konkursu Sztuki Ludowej „Stworzone by cieszyć. Rzeźba i zabawka.” To zadanie dwuletnie, którego ideą jest ukazanie aktualnego stanu tradycyjnego rzeźbiarstwa i zabawkarstwa, jak również próba uchwycenia i zaprezentowania transformacji, jakie zachodzą w tych dwóch dziedzinach twórczości ludowej:

– Ten konkurs jest organizowany od 2000 roku. To kolejna edycja, na którą pozyskaliśmy dofinansowanie. Nie wyobrażamy sobie, aby nagradzanie uczestników mogło odbyć się bez odpowiednich funduszy. Przez pandemię, konkurs był zawieszony. Na stronie muzeum, a także na stronie dedykowanej konkursowi, można znaleźć regulamin konkursu i formularz zgłoszenia. Każdy, kto tworzy zabawki lub rzeźby w drewnie, może wziąć udział w kompetycji. Na prace czekamy niemal do końca września br.

Muzeum Częstochowskie uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację pięciu projektów – mówi Katarzyna Ozimek:

– Muzeum pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak największym dofinansowaniem jest to, które otrzymaliśmy z programu Wspierania Działań Muzealnych na modernizację wystawy stałej prezentowanej w Ratuszu – Dzieje Miasta Częstochowy. To szeroki zakres działań. Nowe eksponaty będzie można zobaczyć dopiero w przyszłym roku, trwają prace nad projektem nowej aranżacji. Działania te potrwają przez dwa lata, prace techniczne rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Muzeum Częstochowskie dysponuje innymi wartymi odwiedzenia obiektami, jak choćby rezerwatem Archeologicznym na Rakowie, czy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Staszica, które zapraszają w swoje mury. Wiele ciekawych wystaw prezentowanych jest również w Ratuszu i Galerii Dobrej Sztuki.

 

Skip to content