Majowe koncerty w Filharmonii – Gość Poranka Radia Fiat Dariusz Madejski

Coraz bliżej do zakończenia tegorocznego sezonu artystycznego w Filharmonii im. Bronisława Hubermana, wypadający w tym roku 16 czerwca. Do tego czasu pozostał jednak jeszcze miesiąc, a w maju Filharmonia ma dla melomanów interesujące koncerty, o których mówił w Poranku Radia Fiat Dariusz Madejski.

O najbliższym koncercie, który już 10 maja odbędzie się w Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie, mówi Dariusz Madejski z Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej:

– Odbędzie się ostatni w tym sezonie Akademicki Koncert Kameralny. To doskonale znany cykl, który trwa od kilkunastu lat. Współpracujemy z Katedrą Muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza. Koncerty zbudowane są z trzech części, jedną z nich jest wystawa. Tym razem prezentowane będą prace Jakuba Dziewita. Po wernisażowym wstępie nastąpi wykład, na którym będziemy gościć odwiedzających z uniwersytetu w Hradec Kralove. Będzie można zetknąć się nie tylko z dobrą muzyką, ale również z ciekawymi wykonawcami. Warto zapoznać się z czymś, czego nie mamy na co dzień.

To nie jest jedyna propozycja, o której wspominał Dariusz Madejski, bo kolejnym ciekawym koncertem dla m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest „Amerykański sen – od musicalu do Hollywood”:

– Spodziewajmy się muzyki amerykańskiej, którą zaprezentuje trio wokalne w akompaniamencie fortepianu. Zaprezentowana zostanie historia muzyki amerykańskiej – od soulu, poprzez jazz, aż do musicali i współczesnej sceny muzycznej. Za słowa odpowiada Beata Młynarczyk, która poprowadzi koncert i wprowadzi nas w tę niesamowitą opowieść.

W tym miesiącu od 23 maja rozpocznie się nowy projekt, mianowicie cykl muzycznych wtorków, a dokładniej „Jazzowy Wtorek Kameralnej – Kluczniak – Kapczuk – Jarmużek – Trio”. O szczegółach wydarzenia mówi Dariusz Madejski:

– Nowy cykl zrodził się dosyć spontanicznie. Zauważyliśmy niedobór koncertów jazzowych w Filharmonii. Ten gatunek lubi kameralne przestrzenie, stąd wybór miejsca. Koncert rozpocznie trio jazzowe w składzie Kluczniak, Kapczuk i Jarmużek. Muzycy są wszechstronni i reprezentują nieco inne style muzyczne. Sam jazz jest obecnie bardzo zróżnicowany, możemy liczyć na doświadczenie kilku jego odmian. Chcemy, aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie.

Budynek Filharmonii powstał na miejscu Synagogi Nowej, zniszczonej w trakcie II wojny światowej. Nowy, modernistyczny projekt zakładał wykorzystanie zachowanych części fundamentów i elewacji synagogi. Akustyka sal koncertowych, uznawana za jedną z najlepszych w Polsce, została zaprojektowana przez Witolda Straszewicza.

 

Skip to content