Miasto znalazło metodę na skuteczną ochłodę

Kurtyny wodne powrócą na częstochowskie ulice oraz place. Widmo nadciągających upałów skłoniło Magistrat to podjęcia odpowiednich działań prewencyjnych. Mieszkańcy w takie dni będą mogli skryć się przed gorejącym słońcem w lekkiej, chłodnej mgiełce.

Mimo ostatnich ulew oraz zapowiadanych burz, apogeum upałów dopiero przed nami. Fale gorąca uderzą w Polskę już od poniedziałku, 17 lipca. Stąd decyzja o ponowieniu inicjatywy kurtyn wodnych, o czym więcej mówią urzędnicy z częstochowskiego Magistratu: – Jesteśmy w środku sezonu na upały. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta ustawił w Częstochowie dwie kurtyny wodne – jedną przy CH Estakada, drugą na Promenadzie Niemena w pobliżu skate parku. Wodociągi Częstochowskie zainstalowały swoją kurtynę przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego. Spółka dysponuje jeszcze jedną kurtyną wodną, która będzie wypożyczana na różne wydarzenia.

Jak się okazuje, przedstawiciele władz miasta w czasie zawirowań pogodowych oraz nadchodzących tropikalnych żarów, nie zapomnieli także o naszych mniejszych braciach. Pupile i ich właściciele także skorzystają z licznych wodopojów. Urzędnicy apelują, by mieszkańcy również podjęli podobne działania we własnym zakresie, mające na celu ulżyć zwierzętom w trakcie upałów: – Wróciliśmy do akcji z myślą o czworonogach. Przed budynkami Urzędu Miasta znajdują się miski z wodą dla psów. Co prawda, świadomość właścicieli na temat dostępu do świeżej wody jest wysoka, wielu z nich nosi własne pojemniki. To rozwiązanie dla tych opiekunów, którzy zapomnieli o wodzie. Takie pojemniki znajdziemy m.in. przed Miejskim Centrum Informacji Turystycznej, przed budynkami magistratu przy ul. Śląskiej i Waszyngtona, a także pod Urzędem Stanu Cywilnego. My sami pamiętajmy o osiedlowych kotach, wystawiajmy im wodę. Zadbane koty to najlepszy straszak na dzikie gryzonie.

Zdaniem bryg. Dariusza Andryszkiewicza, rzecznika prasowego komendanta CSPSP w Częstochowie, tego typu inicjatywy podejmowane przez samorządy są świetną metodą na ograniczenie liczby wypadków spowodowanych przegrzaniem lub udarem. Dodatkowo strażak zaznacza, że ilości wody wykorzystywane w kurtynach są znikome: – Od kilkudziesięciu lat, wzrost temperatury szczególnie w miastach dokucza przechodniom, a także zwierzętom. Kurtyny to świetna inicjatywa, która nie kosztuje wiele. Istnieją osoby, które krytykują to rozwiązanie, powołując się na marnowanie wody. To jednak minimalne jej ilości w postaci mgły wodnej. Daje ona, chociaż chwilę wytchnienia i pomaga – z kurtyn korzystają nie tylko dzieci, ale i seniorzy. Jeśli pod kurtyną znajdzie się osoba, której doskwiera upał, istnieje większa szansa na to, że zostanie ona zauważona i otrzyma pomoc. Spójrzmy na ostatnie dni i na prognozy, zapowiadają się kolejne rekordy cieplne. Dlatego właśnie jest to dobra inicjatywa.

Kurtyna wodna stanowi świetny sposób na orzeźwienie się podczas słonecznych, upalnych dni. Jest to znacznie zdrowsza alternatywa, dla zimnych, przetworzonych napojów.

Skip to content