Międzynarodowe sukcesy Politechniki – Gość Poranka Radia Fiat Katarzyna Brendzel

Politechnika Częstochowska powstała 1949 roku jako Szkoła Inżynierska z jednym Wydziałem Mechanicznym, na którym w październiku rozpoczęło studia 160 osób. Od chwili jej powstania mury Uczelni opuściło ponad 90 tys. absolwentów – inżynierów i magistrów inżynierów. Między innymi w Poranku Radia Fiat z Katarzyną Brendzel, rzecznikiem PCz rozmawialiśmy o sukcesach Uczelni i o rekrutacji.

Wielkim sukcesem w ostatnim czasie była tegoroczna edycja międzynarodowego konkursu University Rover Challenge, w którym zespół PCz Rover Team zajął 11. miejsce spośród 104 drużyn świata, o czym mówi Katarzyna Brendzel:

– Jesteśmy tak bardzo zadowoleni i dumni z naszego koła studenckiego. To są nasi bohaterowie i tak ich witamy zawsze, jak wracają z tego konkursu międzynarodowego. Wyjeżdżają na ten konkurs od kilku lat. Warto podkreślić, że w 2018 roku byliśmy najlepsi i wygraliśmy ten konkurs. W tym roku też zdobyliśmy bardzo dobre 11. miejsce na 104 drużyny z całego świata jako druga najlepsza drużyna z Europy. Konkurs jest podzielony na kilka etapów, wśród nich także ta najtrudniejsza – misja naukowa. Można było zdobyć 100 punktów i w tym roku nikomu się to nie udało zdobyć maksymalnej liczby punktów. Nasza drużyna zdobyła 99 punktów jako trzeci wynik na świecie. To jest naprawdę wielki sukces.

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej zaprezentowano wystawę – IEI 2023 (International Exhibition of Innovation). Z ponad 15 krajów zgłoszono ok. 160 wynalazków i innowacyjnych technologii opracowanych przez naukowców z różnych krajów:

Bardzo nas cieszy duży odzew młodych mieszkańców z pobliża naszej uczelni na Międzynarodowej Wystawie Innowacji, która została zorganizowana po raz pierwszy na naszej uczelni. To też świadczy o ich dużej ciekawości związanej z ciągle rozwijającą się nową nauką. Na tej wystawie pokazaliśmy 160 wynalazków z ponad 16 krajów m.in. z Chin, Malezji, Indonezji, Tajwanu, krajów europejskich, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Przez jeden dzień można było obejrzeć wszystkie eksponaty w jednym miejscu, a teraz rozstawiliśmy eksponaty w różnych lokalizacjach naszego miasteczka akademickiego. Wśród tych najciekawszych jest część urządzenia wykorzystywana w małym sprzęcie latającym wzorowanym na pracy nietoperza. Z całą pewnością zetknięcie się wielu dziedzin naukowych na takiej wystawie jest bardzo interesujące.

1 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na studia Politechniki Częstochowskiej, jak zaznacza Katarzyna Brendzel, wiele miejsc czeka na przyszłych studentów:

Rekrutacja potrwa do końca lipca. Teraz jesteśmy na etapie rejestracji internetowej kandydatów w systemie „Irka”. Po założeniu konta i uzyskaniu pięknych oceny z egzaminu dojrzałości kandydaci powinni wprowadzić wszystkie dane, w tym także wspomniane oceny. O tym, czy się zakwalifikowali na studia dowiedzą się około 19 lipca. W razie dostania się na studia należy donieść wymagane dokumenty do Biura Rekrutacji znajdującego się w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki (al. Armii Krajowej 21). Łatwo będzie można znaleźć po dużym żółtym banerze z napisem „Rekrutacja”. Rekrutacja trwa do końca lipca, ale w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni ją przedłużyć ze względu na obcokrajowców. W ich przypadku procedura jest pracochłonna i stąd oni rekrutują się we wrześniu.

Politechnika Częstochowska zaprasza nie tylko do rekrutacji, ale również do XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Otwarte Drzwi”. Konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym. Termin składania prac mija 20 września.

 

Skip to content