Co roku, 30 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Został ustanowiony, aby nagłośnić wśród społeczeństw losy ofiar zaginięć i ich rodzin. W Polsce sprawami zaginięć zajmuje się głównie policja. W przypadku Częstochowy poszukiwanych jest obecnie 27 osób.

Rzecznik prasowy KMP w Częstochowie, asp. sztab. Barbara Poznańska wyjaśnia, w jaki sposób zgłosić zaginięcie oraz w jakich sytuacjach:

– Jeżeli mamy podejrzenie, że nasza bliska osoba lub osoba nieporadna nie powróciła do domu, nie nawiązała kontaktu z rodziną, zerwała kontaktu z nią natychmiast należy o tym powiadomić policję. Zgłaszając taki fakt najlepiej mieć przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej. Wtedy policjantom będzie łatwiej przywołać rysopis czy też wizerunek osoby, za która zostaje uruchomiona cała machina poszukiwań.

Po przyjęciu zgłoszenia o zaginięciu, policja zwykle działa schematycznie, podejmując się po kolei określonych kroków:

– Najpierw policjanci zaczynają od poszukiwań w miejscu, gdzie ostatni raz była widziana osoba zaginiona poprzez sprawdzanie ostatnich kontaktów, miejsc zamieszkania znajomych i rodziny po nawet przeczesywanie pobliskiego miejsca lasów czy pól. Później są wdrażane różne techniki operacyjne, które są prowadzone podczas poszukiwań osób zaginionych.

W przypadku zaginięć dzieci policja zazwyczaj przyjmuje zgłoszenie od razu. Wówczas pomocny w poszukiwaniach jest system Child Alert:

– Ten system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów to program, którego głównym celem jest szybsza i skuteczna metoda poszukiwania młodych ludzi: dzieci i nastolatków. Dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania koncepcja opiera się na skoordynowanym działaniu różnych mediów: policji i mediów, które z racji błyskawicznej współpracy są w stanie niezwłocznie rozpowszechnić wizerunek zaginionego dziecka masowemu odbiorcy.

System ten powstał na skutek porwania i zamordowania 9-letniej Amber ze stanu Teksas w USA w 1996 roku. Jego skuteczność w niektórych krajach wynosi nawet 100%. W Europie działa w 16 krajach członkowskich UE, w tym w Polsce, a docelowo ma działać w całej Unii.

Skip to content