Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych po raz kolejny w Częstochowie

Centralna Szkoły Państwowej Straży Pożarnej po raz 38. stała się miejscem rozgrywania Mistrzostw Polski w Sportach Pożarniczych. Obok doświadczonych strażaków, w zawodach udział wzięli także kadeci częstochowskiej szkoły oraz innych strażackich uczelni z całej Polski.

Dzięki całkowitemu zniesieniu covidowych obostrzeń strażackie zawody w końcu mogły się odbyć w pełnej krasie i przy udziale widowni. W szczegóły tegorocznych mistrzostw wprowadza bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie:

23 oraz 24 czerwca na terenie obiektów sportowych Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie rozgrywane są Mistrzostwa Polski Strażaków. Podczas 2 dni zawodów oraz 4 konkurencji wyłoniliśmy najlepszego zawodnika indywidualnie i najlepszą drużynę. Startowało 16 reprezentacji województw oraz 4 szkół pożarniczych. Poziom był bardzo wysoki. Pobity został rekord Polski w ćwiczeniu bojowym.

Jak podkreśla bryg. Andryszkiewicz, reprezentacja Centralnej Szkoły jest bardzo dobrze przygotowana, dzięki czemu ma wysokie morale, aczkolwiek kadeci muszą liczyć się z tym, że stają w szranki z o wiele bardziej doświadczonymi zawodnikami:

Na pewno wysokie moralne. Utrudnieniem było jednak to, że naszymi zawodnikami byli kadeci. Uczniowie, którzy w naszej szkole spędzają 20 miesięcy nauki. Sport pożarniczy im towarzyszy, ale musi on też towarzyszyć nauce zdobywania zawodu. Województwa dysponują zawodnikami, którzy lata służby są już u nich. Mogą się więc bardziej „zgrać”, wspólnie wyćwiczyć, czy też poznać swoje słabości i najmocniejsze strony. My mamy na to o wiele mniej czasu. Nasi chłopcy prezentują się jednak bardzo dobrze. Po ukończeniu szkoły oni również zasilą część komend wojewódzkich, które gościmy na terenie szkoły.

W wszystkich dyscyplinach znacząco wyróżniały się reprezentacje trzech województw, które ostatecznie zajęły podium w klasyfikacji generalnej. Pierwsze miejsce zajęła województwa mazowieckiego, drugie świętokrzyskiego i trzecie warmińsko-mazurskiego. Reprezentacja CS PSP okazała się najlepsza w dyscyplinie „Pożarnicze Ćwiczenia Bojowe” spośród wszystkich czterech szkół strażackich, biorących udział w Mistrzostwach.

Skip to content