W niedzielę 6 listopada w Muzeum Pontyfikatu św. Jana Pawła II w Częstochowie odbył się koncert akordeonowy w wykonaniu Śląskiej Nauczycielskiej Orkiestry Akordeonowej. Wydarzenie to było zwieńczeniem tegorocznych XVII Częstochowskich Dni Muzyki Organowej.

Muzyka akordeonowa zyskując na popularności w ostatnich latach, powoli przestaje się kojarzyć wyłącznie z piosenkami biesiadnymi i folklorystycznymi. Anna Jaśkiewicz, prezes Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie wyjaśnia, że na akordeonach da się też zgrać muzykę poważną, czemu muzycy dali pokaz podczas koncertu w Muzeum Monet:

Od Jana Sebastiana Bacha, poprzez muzykę Mozarta, zagramy też Piazzollę i będzie też coś na wesoło. Co prawda mamy bardzo dużą tremę, bo gratką jest zagrać przed własnymi uczniami, ale myślę, że damy radę. Są tutaj nauczyciele z Jaworzna i z Zabrza, z Opola, Rybnika i Bielska Białej – mamy pełna gamę nauczycieli ze szkół muzycznych województwa śląskiego i opolskiego.

W koncercie zagrało czternastu akordeonistów. Na widowni natomiast obecny był bp Antonii Długosz, który znany jest ze swego zamiłowania do muzyki:

Cieszę się bardzo, że Częstochowa staje się miejscem, gdzie odbywają się rożne koncerty, a wiadomą jest sprawą, że dzięki koncertom poszerzamy swoje horyzonty – duchowe także. A po drugie, jesteśmy świadkami wielkich talentów, o których być może nikt o nich nie wie, a przez taki koncert można ich poznać. Ja kojarzyłem najczęściej grę na akordeonie z mężczyznami, tymczasem tutaj to kobiety przewyższają w tej właśnie posłudze.

Historia Śląskiej Nauczycielskiej Orkiestry Akordeonowej sięga 2018 roku, kiedy w Zabrzu zorganizowano warsztaty gry na tym instrumencie, prowadzone przez Krzysztofa Naklickiego ze Świnoujścia. Podczas tych warsztatów zawiązał się zespół, który od tamtej pory koncertuje w różnych miastach Polski, pokazując akordeonowe interpretacje najbardziej znanych utworów muzycznych.

Koncert akordeonowy w Muzeum Monet

Skip to content